Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Peloponés - informace o polostrově

Na jihu Řecka se na ploše 21 389 km2 rozkládá velký poloostrov Peloponés, který je s pevninou spojen pásem pevniny. Ten byl v roce 1893 přetnut více než šestikilometrovým Korintským kanálem. Oficiálně je tak sice označován jako poloostrov, přitom jde ve skutečnosti o uměle vytvořený ostrov.

Peloponés je díky slavné historii nazýván kolébkou civilizací. Rozkládala se zde slavná místa počátků vyspělé společnosti, jako Sparta, Mykény, Korint či Olympie. V římském období se dostal do popředí přístav Pátrai, který je dodnes největším městem celého poloostrova. V současnosti je Peloponés rozdělen na sedm provincií: Achala, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakonie a Messenie. Samotný název poloostrova pochází od mytického vládce Pelopa.

Peloponés svým tvarem připomíná list moruše. Jeho povrch je velmi rozmanitý, objevují se zde jak členité mořské pobřeží a přímořské roviny, tak i náhorní plošiny a vysoké hory. Nejvyšším pohořím je Taygetos s dominantní horou Agios Allias, která dosahuje výšky 2407 metrů nad mořem. Z tohoto slavného vrcholu situovaného poblíž Sparty v minulosti Sparťané shazovali nemocné a slabé jedince či kriminálníky. Pro poloostrov jsou typické také husté lesy, olivové a cypřišové háje. Výjimkou nejsou ani citrusovníky, fíkovníky nebo jiné ovocné stromy a keře. Na východě je poloostrov omýván Krétským mořem, na západě pak mořem Jónským.

Peloponés svým tvarem připomíná další známý, i když podstatně menší řecký poloostrov Chalkidiki. Také zde vybíhají do moře jakési pomyslné prsty. Na svém velkém území nabízí Peloponés svým návštěvníkům rozmanitou přírodu i bezpočet starověkých památek.  Z těch můžete zmínit starověký Korint, Tyrins, Mykény, Epidaurus, Spartu, byzantskou Mystru, středověké chrámy v Monemvassii a Olympii, kde se v dávných dobách pořádaly soutěže atletů. Dovolená na Peloponésu potěší především ty, kdo rádi spojí odpočinek na pláži s poznáváním kultury a historie. Ta je zde skutečně všudypřítomná.

Jelikož má Peloponés opravdu dlouhé pobřeží, nechybí mu krásné písečné i oblázkové pláže, živá rekreační střediska a dostatek možností zábavy a sportovního vyžití.  Pláže jsou omývány čistým a průzračným mořem. Za nejoblíbenější turistická centra jsou považovány Tolo a Niforeika, kde je možné si užívat také pestré škály vodních sportů. Další hojně navštěvovanou destinací je městečko Pales Epidaurus, které nabízí vše potřebné pro strávené pohodové dovolené. Letoviska na Peloponésu nejsou zasaženy masovým turismem, jako je tomu v jiných řeckých oblastech, proto potěší hlavně milovníky klidu a pohody. Pěknou rekreaci umožňuje také Nafplion a Ermioni s oblázkovo-písčitými plážemi. Také Gythio je lemováno pásem pláží nabízejících opravdový komfort. Najdou se však i taková místa a pláže, která nebyla doposud zasažena civilizací. Za návštěvu stojí také Kyllina, Methoni, Skafidia, Trizona či Patras.

Díky své poloze a výbornému klimatu se může Peloponés pochlubit dostatečně dlouhou letní sezónou, která trvá od dubna až do října.

 

Kontextová reklama.

  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • ŘECKO 2021 – FIRST MINUTE S CK TRAVEL 2002

    Využijte nejvyšší slevy First Minute a zároveň minimální zálohu jen 1.500 Kč! Akce parkování u letiště v Brně, Praze a Ostravě zdarma! Nyní nejširší nabídka – ověřené hotely i řada novinek! Nejen děti na přistýlkách pobyty zdarma!
  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.

Poloostrov Peloponés – srdce Řecka

Poloostrov Peloponés – srdce Řecka

Nejvíce pozornosti se obvykle dostává Řeckým ostrovům a tak trochu stranou zájmu stojí pevninská část, poloostrov Peloponés. Místo, kudy prošly dějiny a které nám má i nyní tolik co říci.

celý článek

 

Za krásami Peloponésu aneb cesta do Tola

Za krásami Peloponésu aneb cesta do Tola

Kdo se rozhodne navštívit Řecko poprvé, doporučujeme jako bránu do řeckého světa, zvolit si Peloponés a nádherné letovisko TOLO. Tak jako řecká abeceda začíná od písmene Alfa, tak Tolo zaujímá první místo v návštěvnosti Peloponésu.

celý článek

 

Niforeika - klidná oáza na Peloponésu

Niforeika - klidná oáza na Peloponésu

Jedním z nejklidnějších řeckých letovisek je Niforeika. Jestliže k životu nepotřebujete rušná nábřeží, spoustu obchodů, nočních podniků, barů a diskoték, zdá se být Niforeika tím pravým místem pro strávení dovolené. Je to vlastně malá vesnice, ležící na severozápadě poloostrova Peloponés, konkrétně mezi Kalamaki a Kato Achala a asi 29 kilometrů od Patry.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA