Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řecké ostrovy

Řecko patří k oblíbeným dovolenkovým destinacím, je to země opředená mýty a pověstmi, plná památek a přírodních krás. Velmi atraktivní je však nejen pevninské Řecko, ale také to ostrovní. Země se může pyšnit více jak 2000 ostrovy a ostrůvky roztroušenými v Egejském, Jónském a Středozemním moři. Ostrovy jsou rozděleny do několika skupin – souostroví.

Jednotlivé řecké ostrovy se od sebe dosti liší – velikostí, krajinou, osídlením, podnebím a samozřejmě také možnostmi rekreace. Obydleno je cellem 227 ostrovů a na 78 ostrovech žije více než stovka stálých obyvatel. Jen 18 ostrovů má pak více než 10 tisíc obyvatel. Největšími ostrovy jsou Kréta, Rhodos, Lesbos, Kefalonie a Korfu. Na řeckých ostrovech můžete stále vidět tradiční způsob života ostrovanů, kteří se živí především rybolovem či zemědělstvím. Na pobřeží ostrovů se rozvinul turistický ruch a tak spousta převážně mladých lidí se dnes věnuje tomuto odvětví.

ostrov Samtorini
Foto: ostrov Santorini

Ostrovy nabízejí opravdu vše, co může turistu během dovolené zajímat - pláže, čisté moře, historii, tradiční festivaly, dobré jídlo, možnosti cykloturistiky, pěší turistiky a vodních sportů. Na některých z nich můžete obdivovat typickou architekturu s čistě bílými domky doplněnými modrými okenicemi a střechami. Vládne na nich pohoda, klid a obývají je příjemní a ochotní Řekové. Kromě poklidných rybářských vesniček na mnohých samozřejmě najdete i kosmopolitní střediska plná nočních barů a plážových diskoték.

Jónské ostrovy

Rozkládají se u západního pobřeží Řecka v Jónském moři – jak je již z názvu patrné. Tyto ostrovy jsou turisticky velmi oblíbené, jsou vlhčí, porostlé bujnou vegetací a nejsou tak horké. Jejich ráz je tak oproti jiným řeckým ostrovům dosti odlišný. Kvůli dlouholeté italské nadvládě je zde k vidění hodně italská architektura, zatímco po Turcích zde nenajdeme ani památku. Jónské ostrovy se totiž nikdy nedostaly do područí Osmanů. K nejznámějším Jónským ostrovům patří Korfu, Lefkada, Kefalonie, Ithaka a Zakynthos. Kromě Lefkady a Ithaky mají tyto ostrovy mezinárodní letiště, na všechny je možné se dopravit také trajektem z Patry, Kylliny a Igoumenitsy. Stávají se rovněž zastávkou lodí směřujících z řecké pevniny do Itálie.

ostrov Kefalonieostrov Korfuostrov Kythyraostrov Lefkadaostrov Meganissiostrov Zakynthos

Saronské ostrovy

Saronské ostrovy leží ve stejnojmenném zálivu v blízkosti Athén a lemují severovýchodní pobřeží poloostrova Peloponés. Nejsou nijak veliké a většina z nich má vulkanický původ. Díky své blízkosti Athén jsou oblíbeným výletním cílem právě obyvatel rušného hlavního města, kteří si na ně přijíždějí odpočinout. Mezi Saronské ostrovy patří Aigina, Salamina, Poros, Hydra a Spetses. Ostrovy Hydra a Spetses hrály velmi důležitou roli v novodobé historii Řecka. Na Saronské ostrovy je možné se dostat pouze trajektem.

Severní Egejské ostrovy

Egejské moře je ve své severní části doslova poseto množstvím ostrůvků. Severní egejské ostrovy situované na východ od řecké pevniny patří mezi zelenější ostrovy, ale nemohou se již pochlubit tak bujnou vegetací, jakou mají ostrovy Jónské. Jelikož se rozkládají ve větší vzdálenosti od centrálního Řecka, jsou spíše poklidné a nenajdete na nich tolik Řeků z jiných koutů země. Vzhledem ke své strategické poloze jsou nebo byly téměř všechny ostrovy využívány jako řecké vojenské základny a vystavěno na nich bylo množství kasáren. V současnosti se ostrovy těší poměrně velkému zájmu ze strany turistů, velmi oblíbený je například Thassos, Lesbos, Limnos a Chios. Do souostroví spadá také ostrůvek Samothraki.

ostrov Lesbosostrov Limnosostrov Thassos

Sporady

Sporady jsou ostrovy roztroušené v Egejském moři. Mnoho z nich je neobydlených a slouží jen jako pastviny pro ovce. Každý z těchto ostrovů má však svůj specifický charakter, oproti jiným ostrovním částem Řecka jsou Sporady zelenější a úrodnější, roste na nich spousta stromů a keřů. Sporady je možné dle jejich polohy rozdělit na Severní a Jižní. Pod Severní Sporady spadá celkem asi 135 převážně neobydlených ostrůvků, které se táhnou podél řecké Thesálie, severně od ostrova Evia, který bývá pod toto souostroví někdy také řazen. Mezi nejznámější obydlené ostrovy Severních Sporad patří Skyros, Skopelos, Alonissos a Skiathos.

Jižní Sporady jsou složeny z přibližně 170 ostrovů a ostrůvků, z nichž pouze 30 je obydlených. Jsou rozesety v blízkosti jihozápadního pobřeží Turecka, části Jižních Sporad zasahuje také do souostroví Dodekanés, proto se jejich zařazení často plete. Nejznámějšími ostrovy tohoto souostroví jsou Samos, Ikaria, Patmos, Lipsi a Fourni. O některé další ostrůvky se mezi sebou Řecko a Turecko stále dohadují, jde například o ostrůvek Imia

ostrov Alonnisosostrov Eviaostrov Samosostrov Skiathosostrov Skopelosostrov Skyros

Dodekanéské ostrovy

Celkem dvanáct Dodekanéských ostrovů lemuje pobřeží Turecka. Jednotlivé ostrovy jsou od sebe dosti odlišné, leží těsně u tureckého pobřeží a jsou nejvíce vzdálené řecké pevnině. Právě díky této své strategické poloze byly vždy v centru zájmu velkých mocností. Bojovali o ně Turci, dlouhou dobu patřily Italům, ale nakonec roku 1948 připadly Řecku. Centrem tohoto souostroví je velký ostrov Rhodos, který je živý a hojně navštěvovaný zahraničními turisty. Přitahuje opevněným hlavním městem a spoustou antických památek. Stal se také významným dopravním uzlem. Další oblíbené Dodekanéské ostrovy jsou Kos, Kalymnos, Karpathos. Mezi jednotlivými Dodekanéskými ostrovy je zajištěno pravidelné trajektové spojení. Na Rhodos a Kos se dostanete trajektem z Pirea, na jinou část Rhodu a ostrov Karpathos zase z Kréty. Na Rhodu i Kosu se nachází mezinárodní letiště.

ostrov Kalymnosostrov Karpathosostrov Kosostrov Rhodos

Kyklady

Kyklady se rozprostírají v centrální části Egejského moře a jejich název je odvozen od slova „kyklos“, což znamená „kruh“. Je to dáno jejich polohou, vytvářejí jakýsi pomyslný kruh okolo posvátného ostrova Delos. Ostrovy jsou spíše menší a vyprahlé a typická je pro ně architektura bílých krychlových domků s modrými dveřmi a okenicemi. Kykladských ostrovů je opravdu spousta, k těm nejznámějším patří Mykonos, Andros, Paros, Naxos, Amorgos, Ios, Milos a Santorini. Ostrov Santorini, který je pozůstatkem dávné sopečné činnosti, je považován za nejkouzelnější místo celého Řecka. Mezi jednotlivými ostrovy a ostrůvky funguje lodní doprava, spousta trajektů vyplouvá z Pirea. Některé z Kykladských ostrovů mají spojení i s Krétou a Egejskými ostrovy. Na mnoha ostrovech byla vybudována mezinárodní letiště.

ostrov Androsostrov Chiosostrov Iosostrov Mykonosostrov Naxosostrov Parosostrov Santoriniostrov Syros

Kréta

Ostrov Kréta nepatří do žádného souostroví, je omýván Středozemním mořem a tvoří v podstatě jižní hranici Řecka. Jde o největší a také nejnavštěvovanější řecký ostrov, který je opředen mnoha mýty a bájemi. Ve zdejším pohoří Idi se narodil bůh Zeus, Theseus zde zabil Minotaura a Daidalos s Ikarem z Kréty uprchli pomocí křídel slepených voskem. Kréta je místem, kde vznikla nejstarší řecká civilizace – minojská, pojmenovaná podle bájného krále Mínoa. Na Krétě najdeme spoustu historicky cenných památek, nedotčenou přírodu, ale také moderní a živá letoviska. Kréta je dostupná letecky, ale má také pravidelné lodní spojení s Pireem a nedalekými Kykladskými ostrovy.

ostrov Kréta

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA