Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paros - informace o ostrově

Součástí řeckého souostroví Kyklady ležícího v Egejském moři je ostrůvek Paros, jenž vyniká exotickou scenérií a průzračně čistým mořem. Paros je třetím největším kykládským ostrovem a proslavil se především těžbou mramoru. Díky němu také vždy prosperoval, a proto nepovažoval za nutné se rozvíjet z hlediska turistického ruchu.

V klasickém období byl kvalitní, bílý, poloprůsvitný paroský mramor základním materiálem pro všechny sochaře a architekty a zásoboval celé Řecko. Z místního mramoru byla ve 2. století před Kristem zhotovena socha Venuše Milské a také socha bohyně vítězství z ostrova Samothraki. Tato díla dnes patří mezi přední exponáty pařížského Louvru. Mramor byl použit také na athénské Akropoli, Apollónově chrámu v Delfách a údajně i na Šalamounově chrámu v Jeruzalémě. Paros je rodištěm slavného básníka Archilochose a malíře Polygnotose.

Pobyt na tomto mramorovém ostrově potěší zejména romantické duše, které ocení pohádkové prostředí řeckých ostrovů. Dodnes na Parosu najdete klid a pohodu, nepronikla sem masová turistika v takové míře, jako na sousední ostrovy. Přesto je zde v hlavní letní sezóně poměrně rušno. Značná část obyvatel se dodnes živí zemědělstvím, především tedy pěstováním oliv, vinné révy a fíků. Mnozí muži se nadále věnují rybolovu a většina mladých lidí je dnes zaměřena na turismus.

Paros má rozlohu 194,5 km² a celoročně na něm žije téměř 10 000 obyvatel. Nabízí skvělé možnosti koupání, písečné i skalnaté pláže, pestré možnosti procházek a výletů za poznáním. Ostrov má také velmi příznivé podmínky pro surfování a další vodní sporty. Užijete si zde skvělou dovolenou, na hony vzdálenou od každodenního shonu a ruchu velkoměst. Pomalu ale jistě dohání věhlas nedalekého kosmopolitního Mykonosu. Je mu podobný, i co se týče krajiny a klimatu.

Na pobřeží Parosu jsou rozesety vesničky a turistická letoviska tvořené malebnými bílými domky s modrými dřevěnými okenicemi. Nechybí řada kostelů, kapliček a zvonic. Zajímavé však není jen pobřeží, ale také vnitrozemí ostrova, kde jsou ukryté malebné obce, v nichž to vypadá, jako by se zastavily v čase.

Hlavním městem Parosu je Parikia (nebo také Paros), kde najdete kromě jiného i chrám Paraportiani z 10. století, který je jednou z nejvýznamnějších církevních památek celého Řecka. V sousedství chrámu stojí Archeologické muzeum, kde jsou vystaveny nejrůznější práce z parského mramoru a také unikátní část Parské kroniky, která byla vytesána jak jinak než do mramoru. Kniha vypovídá o řecké minulosti od 16. století před Kristem.

Za návštěvu jistě stojí také rybářské městečko a atraktivní přístav Naoussa. Mnozí jej označují za jedno z nejkrásnějších měst na Kykladách. Nabízí se zde nakupování a příjemné občerstvení v místních tavernách a restauracích. Kdo by měl zájem, může se nechat vodním taxíkem odvézt na nejlepší pláže nacházející se na severu ostrova. Pokud by vás náhodou pobyt na ostrově Paros omrzel, můžete se vydat na okolní ostrovy, jako je Antiparos, Naxos, nebo i vzdálenější Ios, Santorini či Syros.

 

Kontextová reklama.

  • ŘECKO 2018 – VAŠE DOVOLENÁ S CK TRAVEL 2002

    Nyní lednové slevy FIRST MINUTE na řecké ostrovy letecky z Brna, Prahy, Ostravy. Akce parkování na letišti zdarma. Pobyty na přistýlce zdarma. Poznávací zájezdy do Řecka. Máme 28 let zkušeností!
  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.

Paros - Mramorový ostrov

Paros - Mramorový ostrov

Řeckých ostrovů je tolik, že se prý nedají spočítat. Podle mytologie vznikly tak, že Bůh rozhodil po stvoření světa do moře kameny, které mu zbyly. Jedna skupinka těchto kamenů tvoří souostroví Kyklady, turisticky vděčný cíl, kam však zatím míří poměrně málo Čechů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Řecka

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Řecka za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA