Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řecko - letoviska, lokality a destinace

Řecko je známé jako kolébka evropské civilizace a centrum vzdělanosti. Odkaz pradávné řecké civilizace je stále živý, podařilo se totiž dochovat mnoho velkolepých památek. Právě ony památky, ale také okouzlující příroda a příjemné podnebí lákají do země na jihu Evropy každoročně obrovské počty turistů z nejrůznějších končin světa.

Řecko rozkládající se na jižním konci Balkánského poloostrova zaujímá rozlohu 131 940 kilometrů čtverečních. Jeho součástí je nejen Korintskou úžinou oddělený poloostrov Peloponés, ale také více než 3 tisícovky ostrovů a ostrůvků rozesetých v Jónském, Egejském, Krétském a Středozemním moři. Největší z nich jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Evia. Východní část Řecka se může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží v Evropě, táhne se totiž v délce cca 15 tisíc kilometrů.

Řecko sousedí s několika státy - na severozápadě s Albánií, na severu s Makedonií a s Bulharskem. Na východě má pak společnou hranici s Tureckem. Země má převážně hornatý charakter a je z velké části pokrytá vápencovým pohořím Helenidy. Na severu se zvedají hraniční hory Rodopy. Z Albánie a Makedonie se směrem na jih táhne pohoří Pindos, které je výběžkem Dinárských Alp. Pindos je od dalšího horského pásma s dominantním 2919 metrů vysokým Olympem odděleno Thessalskou nížinou. Hornaté jsou také některé řecké ostrovy, jako třeba Kréta.

V Řecku panuje subtropické podnebí, které je pro středomořskou oblast typické. Pouze na severu země se setkáte s chladnými a tuhými zimami, v ostatních částech Řecka jsou zimy spíše mírné a léta suchá a teplá. Během letních měsíců, v červenci a srpnu, kdy panuje hlavní turistická sezóna, vysušují zemi větry z Afrického kontinentu. Není ničím neobvyklým, když teploty přesahují 40˚C.

V Řecku v současnosti žije okolo 11 miliónů lidí, ž čehož asi 4 miliony obývají hlavní město Athény. Druhým největším městem po metropoli je Soluň nacházející se na severozápadě země, která má okolo jednoho milionu obyvatel. Mnoho místních obyvatel však není řeckého původu, žije zde hodně přistěhovalců z Albánie, Makedonie, Bulharska a Turecka. Etničtí Řekové jsou v naprosté většině ortodoxního vyznání.

Antické Řecko bylo centrem umění, vzdělanosti, politických ideálů, vědy, matematiky a filozofie. Jeho úspěch je opravdu pozoruhodný a je považován za milník historie. Dnes se Řecko pyšní nejen bohatou historií, ale také kulturní tradicí. Návštěvníkům zároveň dokáže nabídnout i perfektní podmínky pro rekreaci a to je důvod, proč se řada lidí do této země ráda vrací. Kromě úchvatné přírody a neodolatelného pobřeží nabízí návštěvníkům také kvalitní ubytovací zařízení, výborné restaurace, dostatečnou zábavu i sportovní vyžití. Řecko se ovšem vyplatí navštívit především kvůli řadě kulturních a architektonických památek.

Hlavní město Athény jsou nejnavštěvovanějším místem v zemi, turisty přitahuje zejména slavná Akropole s významnými chrámy. Najdete zde Pantheon zasvěcený bohyni Athéně jakožto patronce města, Erechteion s krásnými sochami žen v průčelí, Dionýsovo divadlo i Panathénský stadion a mnohé další. Mezi další atraktivní místa, která stojí za to navštívit, patří Korint, Mykény, věštírna v Delfách nebo Olympia, kde se ve starověku konaly olympijské hry. V Epidauru se nachází svatyně Asklépia, která představuje rané středisko praktického lékařství. Navštívit můžete také Megisti Lavra, což je nejstarší chrám Řecka, postavený již v roce 963. Unikátní jsou rovněž kláštery Meteora tyčící se vysoko na skalách či autonomní Mnišská republika na poloostrově Athos na Chalkidiki. V dnešní době je na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno celkem 17 řeckých památek.

Pokud jste se rozhodli svou dovolenou strávit na některém z řeckých ostrovů, rozhodně nebudete litovat. Jejich svěží příroda, bílé domečky natěsnané na skalách, úžasně azurové moře, krásné pláže a pohostinní obyvatelé vás přesvědčí o tom, že zde prožijete nezapomenutelnou dovolenou. Plnými doušky si budete moci vychutnávat pohodový řecký styl života a zapomenete na stres a spěch všedních dní. A nezáleží na tom, jestli zavítáte na Korfu, Lefkadu, Kos, Thassos, Rhodos nebo třeba Krétu, krásně je všude!

Rhodos – kde stával sedmý div světa

Rhodos – kde stával sedmý div světa

Rhodos, jehož břehy jsou omývány Egejským mořem, je jedním z největších a nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů. Patří do souostroví Dodekanésos a je ideální destinací pro všechny, kdo touží přes den lenošit na slunci a v noci si užívat v barech a diskotékách. Díky své rozlehlosti však nabízí spoustu dalších možností, jak strávit dovolenou.

celý článek

 

Karpathos – opuštěný ráj

Karpathos – opuštěný ráj

Řecký ostrov Karpathos, patřící do Dodekanéského souostroví, bývá často považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v zemi. Může za to zdejší různorodá krajina, zelené stráně, skaliska, písečné pláže a nádherně azurové moře. Lidé sem jezdí načerpat energii a vychutnat si tu pravou Řeckou atmosféru, která na ostrově panuje.

celý článek

 

Symi – ochutnejte nejlepší řecký chléb

Symi – ochutnejte nejlepší řecký chléb

Nedaleko tureckého pobřeží se z hlubin Egejského moře vynořuje malinkatý řecký ostrůvek Symi, který svého času proslul jako největší producent mořských hub na světě i jako strategické místo během válečných výprav. Je těžké uvěřit, že v dobách největší slávy zde žilo 30 tisíc lidí, tedy ještě více než na sousedním mnohem větším Rhodosu.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA