Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kréta - informace o ostrově

Na samotném jihu Řecka se na území o velikosti 8261 km2 rozkládá Kréta, která je největším řeckým ostrovem a celkově také pátým největším ostrovem Středozemního moře. Kréta oplývá bohatou historií sahající až do 6. tisíciletí před Kristem a díky množství pozůstatků nejrůznějších památek přitahuje nejen milovníky koupání, ale i nadšené historiky.

Mnozí znají Krétu jako rušný ostrov, plný turistů, diskoték, nočního života a bujarých večírků. Jiní jej zase popisují jako romantické a poklidné místo, které je ideální pro lenošení, daleko od ruchu velkoměst. Jak je to možné? Snadno, Kréta je totiž ostrovem mnoha tváří a každá její část je odlišná a nabízí něco jiného. Jsou zde velmi rušná místa plná turistů, ale také oblasti, kde nemusíte několik dní potkat ani živáčka. Ovšem ať už se ocitnete na Krétě kdekoliv, bude vás tam čekat spousta krásných pláží, památek, úžasné přírodní scenérie i rozmanitá zábava.

Kréta je opředena mnoha legendami a mýty, právě v této části Řecka údajně spatřil poprvé světlo světa nejznámější a nejvyšší řecký bůh Zeus. Stalo se tak v jedné z jeskyní, kterých se celkem na ostrově nachází okolo 3 tisíc. V současnosti jsou tyto jeskyně, ale i další přírodní zajímavosti, jako rokle, hory i opuštěná vnitrozemí velkým turistickým lákadlem.

Kréta je opravdu velmi rozmanitá a na své si na ní přijde opravdu každý. Ukrývá krásná zelená údolí, úrodná pole, krásné pobřeží, vysoká pohoří i vyprahlá místa připomínající poušť. Z tohoto důvodu bývá často nazývána „šestým kontinentem“. Téměř uprostřed ostrova se zvedá nejvyšší pohoří Ida s vrcholem Psiloritis, na východě pak pohoří Dikti s náhorní plošinou Lasithi a Dikti. Za nejznámější hory Kréty jsou však považovány Lefka Ori, tedy Bílé hory. Velkým turistickým lákadlem je největší evropská soutěska Samaria.

Pobřeží Kréty je na severu omýváno Krétským a na jihu Libyjským mořem. Na některých místech je pobřeží dramaticky skalnaté, jinde zase ploché, lemované nekonečnými písečnými plážemi. Mnohé z nich patří k nejkrásnějším v Řecku a jsou pravidelně oceňovány Modrou vlajkou Evropské unie. Ta je důkazem o jejich čistotě, upravenosti, vybavenosti i čistotě moře, které je omývá.

Severní Kréta je nejvhodnější pro všechny, kdo mají rádi ruch a zábavu. Společenská zábava je zde v podstatě neomezená, jedno letovisko střídá druhé. Najdete zde ta nejvíce exponovaná turistická centra nejen na ostrově, ale v celém Řecku. Nachází se letoviska jako je Agios Nikolaos, Chania,  Elounda, Hernonissos, Stalida, Bali, Panormos, Rethymno a hlavní město Heraklion. Jižní část Kréty je lemována nádherným pohořím, které dělá kulisu několika menším turistickým střediskům. Kromě kopcovité krajiny zde naleznete také dostatek zeleně, stromy, spousty rostlin. Panuje zde totiž o dost příjemnější podnebí než v jiných částech ostrova. Oproti severu je zde také mnohem klidněji. Mezi vyhlášená střediska patří Paleochora, Sougia a Plakias.

Východ Kréty je převážně vyprahlý, bez zeleně a také bez turistů. Najdete zde naprostý klid a pohodu. Právě zde můžete poznat to pravé Řecko, tu pravou Krétu a život místních obyvatel. Prohlédnout si můžete tradiční vesničky s bílými domky i několik významných klášterů. Směrem na jihovýchod se rozkládají letoviska jako Ierapetra, Agia Fotia, Ferma či Makris Gialos. Východ Kréty ukrývá dokonce nejsušší místo ostrova Xerokambos. Za návštěvu stojí kaňony Hohlakias a Údolí mrtvých. O mnoho hezčí je Kréta západní překypující zelení, je totiž naopak nejvlhčí oblastí ostrova. Ani zde se však nijak moc nerozvinul turistický ruch. Najdete zde krásné pláže Elafonisi a Falassarna.

Chania - krétské Benátky

Chania - krétské Benátky

Na západním pobřeží Kréty se rozkládá Chania, která je považována za jedno z nejkrásnějších měst ostrova. Ne nadarmo bývá město místními obyvateli nazýváno „Kráskou západu“ nebo „Krétskými Benátkami“. Toto přirovnání je více než výstižné a svědčí o jedinečnosti Chanie.

celý článek

 

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

Řecká kuchyně skvěle definuje charakter Řeků. Je požitkářská, uvolněná a uzpůsobená pro rodinná či přátelská společná setkání. Díky své lehkosti, pestrosti a středomořským chutím se právě tato gastronomie stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

celý článek

 

Cretaquarium - moderní mořské akvárium na Krétě

Cretaquarium - moderní mořské akvárium na Krétě

Necelých 15 km východně od Heraklionu najdete u městečka Gouves jedno z nejmodernějších mořských akvárií světa. Cretaquarium ukazuje podmořský život v podmínkách věrně kopírujících skutečnou krajinu pod hladinou. V průzračné vodě obrovských nádrží můžete na vlastní oči sledovat, jak se žije pod vodou např. u Mataly nebo u věhlasné palmové pláže Vai.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA