Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ios - informace o ostrově

Součástí řeckých Kykladských ostrovů je ostrůvek Ios s rozlohou 105 km2 ležící mezi ostrovy Paros, Naxos a Santorini. Ostrov se proslavil zejména svou jedinečnou atmosférou, bujarými večírky, zábavným způsobem života, ale také krásnou přírodou a atraktivními plážemi.

V minulosti bylo jediným zdrojem příjmů místních obyvatel hlavně zemědělství a rybolov. Díky přírodním krásám, které Ios nabízí, se však zařadil mezi nejnavštěvovanější řecké ostrovy. Rozvoj turistiky způsobil, že se většina z 2000 stálých obyvatel ostrova dnes živí prací v cestovním ruchu. Ios nemá vlastní letiště, proto pokud se na něj chcete vypravit, musíte využít leteckého spojení na ostrov Santorini a z něj se poté trajektem vypravit na Ios. Možné je také využít pravidelného lodního spojení s Athénami nebo krétským Herakliem.

Krajina ostrova Ios je velmi rozmanitá, převažují kopce, jejichž svahy klesají až k pobřeží. Nejvyšším vrcholem je Pyrgos nacházející se ve středu ostrova a dosahující nadmořské výšky okolo 700 metrů. Vzhledem k tomu, že Ios není nijak velký, je možné si ta nejzajímavější místa, která nabízí, projet během jednoho či dvou dnů. Vždyť na délku má ostrov pouhých 17 km.

Hlavním lákadlem ostrova jsou překrásné pláže, z nichž mnohé jsou stranou od davů turistů a nabízí dokonalé soukromí. Pláže ostrova Ios jsou řazeny mezi nejkrásnější v celé Evropě. Pokrývá je jemný zlatavý písek a omývány jsou křišťálově čistým Egejským mořem. Některé pláže jsou nudistické a většina z nich má pozvolný vstup do vody. Kolem celého ostrova jsou navíc malé zátoky s písečnými plážičkami. Moře je zde krásně teplé a má neuvěřitelně azurovou barvu. Díky jeho čistotě se sem mnoho lidí vydává, aby si užilo potápění nebo šnorchlování. Je však možné se ve zdejších vodách věnovat ještě dalším rekreačním sportům, jako je třeba windsurfing, parasailing, jízda na vodních lyžích nebo skútrech.

Zdejší nádheru pak dokreslují nedaleké hory, které jsou protkány spoustou turistických stezek. Aktivnější návštěvníci se tak na ostrově rozhodně nebudou nudit. Také milovníci historie a typické kykladské architektury si zde přijdou na své. Na Iosu se nachází několik zajímavých archeologických nalezišť a spousta památek z nejrůznějších období dějin. Městečka jsou tvořena bílými domky, mezi nimiž vedou uzoučké klikatící se uličky, lemované řadou taveren, kaváren, obchůdků se suvenýry nebo dílnami. Domky mají modré dveře, okenice či balkóny, v tavernách můžete posedět na modrých židlích a kochat se další modrobílou výzdobou.

Ostrov Ios je poměrně živý. Už delší dobu se drží na nejvyšší pozici mezi řeckými „párty destinacemi“. Láká tak především mladé návštěvníky, ale také všechny ostatní, kdo si rádi zpestří noc hudbou, jídlem, pitím, tancem a dobrou zábavou. O nabídku klubů, barů, diskoték a dalších zařízení, která mají otevřeno po celou noc, zde opravdu není nouze. Ale ani klidnější povahy se nemusí pobytu na Iosu bát. Kdo chce, najde si zde klidné místečko, kde si bude moci vychutnávat pohodovou dovolenou. Takových míst je na ostrově celá řada.

Na Iosu je možné podniknout řadu zajímavých poznávacích výletů. Žádný návštěvník by neměl vynechat prohlídku hlavního města Chora, někdy nazývaného též Ios. Leží na západním pobřeží a má krásné centrum, které na vás dýchne jedinečnou atmosférou. Celé centrum funguje jako pěší zóna, lidé si tak mohou lépe vychutnat příjemné procházky. Městečko je plné kavárniček, restaurací, barů a diskoték. Své touhy zde uspokojí také milovníci – nebo spíše milovnice nakupování. Najdou zde totiž obchůdky se suvenýry, se šperky, s módou, ale také minimarkety s potravinami a nápoji. Dominantou Chory je katedrála Ios, která zachovává typický ostrovní ráz řecké náboženské architektury. Vyniká bělostnou barvou a modrým nátěrem na stříškách a zvonici. Nedaleko hlavního města se zvedá vrcholek Panaghia Gremiotissa, z něhož se naskýtá jedinečný výhled nejen na Choru, ale i velkou část ostrova. Velmi působivé jsou západy slunce. Dohlédnout odtud můžete také na unikátní soubor 12 větrných mlýnů a také na přírodní amfiteátr, který slouží pro pořádání kulturních akcí, divadelních představení a koncertů.

Na severu ostrova se u městečka Plakoto nachází hrobka básníka Homéra a také zřícenina benátského hradu z 15. století. Téměř na každém kroku na ostrově narazíte na tradiční řecký kostel. Údajně jich je na ostrově celkem 356, na každý den v roce jeden. V městečku Kalamos je k vidění 200 let starý klášter, odkud je nádherný výhled na Manganari - soustavu čtyř písečných pláží v Egejském moři. Z Iosu se dají podniknout také lodní výlety na okolní ostrovy, jako je Santorini, Naxos či Paros. Velmi oblíbený je rovněž lodní výlet na malý ostrůvek Sikinos ( 41km2), který si dodnes udržel tradiční kykladský styl.

 

Kontextová reklama.

  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.
  • ŘECKO 2021 – FIRST MINUTE S CK TRAVEL 2002

    Využijte nejvyšší slevy First Minute a zároveň minimální zálohu jen 1.500 Kč! Akce parkování u letiště v Brně, Praze a Ostravě zdarma! Nyní nejširší nabídka – ověřené hotely i řada novinek! Nejen děti na přistýlkách pobyty zdarma!

Poznejte krásu Kykladských ostrovů s cestovní kanceláří Marted

Poznejte krásu Kykladských ostrovů s cestovní kanceláří Marted

Fascinující západy slunce na Santorini, nádherné písečné pláže na Naxosu, Ios známý jako synonymum nekonečné zábavy, dovolená na Kykladských ostrovech uspokojí jistě každého.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA