Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zakynthos - informace o ostrově

Třetím největším ostrovem Jónského souostroví je Zakynthos neboli Zante či Levanta, rozkládající se na ploše 416 km2. Návštěvníky okouzluje nádhernými přírodními scenériemi, příjemným klimatem a bohatstvím zeleně. Zdejší vzduch je prosycen vůní bylin, koření a eukalyptů a z toho důvodu je někdy Zakynthos nazýván „Ostrovem vůní“.

Zakynthos leží v Jónském moři, asi jen 16 km od pobřeží Peloponésu. Jeho pobřeží je velmi členité, povrch kopcovitý až hornatý. Nejvyšší vrchol dosahuje nadmořské výšky 758 metrů. Roviny najdete především v jeho východní části, okolo hlavního města Zakynthos. Tamní úrodná naplavenina je využívaná k intenzivnímu zemědělství. Na mnoha místech narazíte na rozsáhlé háje olivovníků, citrusů a vinic.

Historie ostrova sahá až daleko do časů Homéra. O tom, jak vznikl název Zakynthos, pojednává hned několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že byl ostrov pojmenován podle divoce rostoucích hyacintů, jiná zase že podle Zakyntha – syna krále Dardanose. Prvními osadníky byli Achájové, kteří byli zdatnými námořníky a obchodníky. V roce 455 před Kristem dobyli Zakynthos Athéňané a připojili jej ke svému městskému státu. Následně se nadvlády nad ostrovem zmocnil Attický námořní svaz, poté Makedonci a nakonec Římané. Poté, co se Západořímská říše rozpadla, ovládli ostrov Vandalové, po nich Normané a Turci. Zpět pro křesťany jej dobyli Benátčané, pod jejichž nadvládou zůstal Zakynthos až do roku 1797. V roce 1864 byl ostrov připojen k Řecku.

Všichni dobyvatelé zanechali po sobě na ostrově nějakou stopu. Nejvíce zde však převažuje italsko-benátský ráz daný dlouholetým působením benátské kultury. Historie ostrova na vás nejvíc dýchne v hlavním městě Zakynthos, kde se dochovala řada nejrůznějších architektonických památek. Kromě hlavního města jsou zajímavé také horské vesničky ukrývající venkovské kláštery, kde to vypadá, jako by se zastavil čas.

Zakynthos přitahuje turisty jak z historického hlediska, tak především také pro své možnosti rekreace. Ostrov má všechny atributy pro prožití příjemné dovolené. Nabízí pohodu, čisté pláže, azurově modré moře a tradiční řeckou pohostinnost. Na své si zde přijdou jak milovníci nočního života, tak i romantické duše upřednostňující klid. Každé z letovisek má svou osobitou atmosféru, která si najde své příznivce. Přestože byl v minulosti zasažen mnoha ničivými zemětřeseními a dnes je hodně ovlivňován rozvíjejícím se turistický ruchem, daří se mu zachovávat svou původní krásu.

K nejoblíbenějším letoviskům na ostrově patří Alikanas, Laganas, Vassilikos, Tsilivi či Kalamaki. Ze Zakynthosu můžete podniknout také četné fakultativní výlety, z nichž nejvíce populární je návštěva jedinečné pláže Navagio (Ztroskotání), jejímž dominantním prvkem je vrak staré pašerácké lodi. Pláž je obklopena až 200 metrů vysokými bílými vápencovými skalami a její bílý písek je lemován průzračně čistým azurovým mořem. Loďky, které u zátoky kotví tak vypadají, jako by se vznášely. Pláž Navagio je snad nejfotografovanějším místem v celém Řecku. Za návštěvu stojí také mořské jeskyně u letoviska Keri nebo tzv. Modrá jeskyně, v níž budete okouzleni působivými odrazy světel na moři.

Zakynthos je významný také z hlediska ochrany přírody. Je jedním z nejdůležitějších míst, kde se rozmnožuje chráněná středomořská želva Careta obecná (Caretta – Caretta). Tyto želvy se vyskytují především v zálivu Laganas, kde kladou do písku vajíčka. Počty želv se však neustále snižují a tak musí být zaváděna nejrůznější opatření na jejich ochranu. Z toho důvodu je vstup lidem na některé pláže po setmění přísně zakázán, zvláště v období od května do srpna. Na mnoha místech je kvůli želvám pozastavena také veškerá doprava.

 

Kontextová reklama.

  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.
  • ŘECKO 2021 – FIRST MINUTE S CK TRAVEL 2002

    Využijte nejvyšší slevy First Minute a zároveň minimální zálohu jen 1.500 Kč! Akce parkování u letiště v Brně, Praze a Ostravě zdarma! Nyní nejširší nabídka – ověřené hotely i řada novinek! Nejen děti na přistýlkách pobyty zdarma!

Zakynthos – Ostrov vůní

Zakynthos – Ostrov vůní

Ostrov Zakynthos, někdy zvaný též Zante, se rozkládá na ploše 402 km2 a patří do skupiny Jónských ostrovů. Leží jižně od ostrova Kefalonie a jeho břehy jsou omývány průzračně čistou a azurově modrou vodou Jónského moře. Ostrov je významným středomořským hnízdištěm mořské želvy karety obrovské.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA