Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lesbos - informace o ostrově

Oblíbenou řeckou prázdninovou destinací je ostrov Lesbos situovaný v severovýchodní části Egejského moře. S rozlohou 1 630 km2 je po Evii a Krétě třetím největším ostrovem Řecka, na němž žije okolo 93 tisíc obyvatel. Lesbos se proslavil jako působiště starořecké básnířky Sapfó a je s ním spojena řada bájí a pověstí.

Lesbos je ostrovem, na němž se dodnes setkáte s tradičním způsobem života místních obyvatel. Lidé se věnují starým řemeslům, dodržují zvyky, tradice a pořádají karnevaly a oslavy. Na ostrově panuje pohodová a přátelská atmosféra. Velký počet lidí se nadále věnuje zemědělství, především tedy pěstování oliv a vinné révy a také rybolovu. Mladší generace se zaměřila spíše na turisty a živí je služby spojené s cestovním ruchem.

Ostrov byl pojmenován po bohu jménem Lesbos, který jej měl ochraňovat od nebezpečí a přírodních katastrof. Kolem roku 600 před Kristem se na ostrově narodila básnířka Sapfó, která ve svých dílech oslavovala ženy a měla k nim více než přátelský vztah. Ostrov se tak začal spojovat s fenoménem ženské homosexuality a jeho pojmenování tak dalo vzniknout označení pro ženy nakloněné stejnému pohlaví. Není se tak čemu divit, že lesbičky dnes považují ostrov za svůj symbol a rády jej navštěvují. Sapfó ovšem není jedinou významnou osobností, která na Lesbu trávila život. Po nějaký čas zde žil také známý řecký filosof a myslitel Aristoteles, filosof a etik Epikuros i bajkař Ezop.

Lesbos je zeleným ostrovem, je velmi bohatý na vegetaci. Kromě prastarých olivovníků je porostlý borovicovými a dubovými lesy. Na své si zde přijdou jak milovníci rušných letovisek, tak i odlehlých vesniček a skrytých romantických zálivů. Lesbos se může pochlubit přitažlivým pobřežím s nádhernými plážemi i velkolepými horami ve vnitrozemí. Hlavní pohoří táhnoucí se skrze ostrov má dva vrcholy jižní Olimpos a severní Lepetimnos s výškou okolo 960 metrů nad mořem.

Ostrov byl v minulosti značně tektonicky činný, jedno silné zemětřesení způsobilo dokonce jeho odtržení od pevniny. Některá místa na Lesbu jsou dodnes tektonicky činná, naštěstí nejde o žádné erupce, ale pouze o vyvěrání termálních minerálních pramenů. Ty se staly velkým turistickým lákadlem, jsou totiž obohaceny o chemické prvky a slouží k léčebným účelům. Nejvhodnější jsou na zažívací potíže a kožní problémy. Na místech, kde prameny vyvěrají, často vznikly lázně, jako například Loutra Eftalou, Polichnitos nebo Loutropoleos.

Lesbos potěší milovníky dobrého jídla a gurmány, místní kuchyně je vyhlášená. Ostrov se proslavil především výrobou sardelové pasty, která patří k nejvyhlášenějším na světě. Sardele se loví v zálivech Kalloni a Gera a staly se hlavním vývozním artiklem. Ostrov má příjemné středozemní klima s množstvím slunečných dní. Hlavní sezóna zde panuje od května do října, kdy se teploty pohybují mezi 20 až 35 stupni, srážek je v této době minimum.

Podél pobřeží vyrostla řada prázdninových středisek, lidé sem přijíždějí za relaxací, poznáním i aktivním odpočinkem. Každý si zde může dopřát vše, co k letní dovolené neodmyslitelně patří. Lesbos se pyšní opravdu krásnými plážemi, mnohé z nich získaly modrou vlajku za kvalitu a čistotu vody. Mezi nejoblíbenějším patří Agios Isodoros, Kampos, Kagia, Molyvos, Nifida, Plomari, Sigri či Skala Kalloni. Jednou z nejdelších pláží je 7 kilometrová Vatera tvořená zlatavým pískem. Všechny pláže jsou vhodné nejen pro slunění a koupání, ale také pro provozování vodních sportů. Na některých se dokonce pravidelně pořádají kulturní a sportovní akce pro veřejnost.

Hlavním městem ostrova je Mytylini, které oplývá velkým množstvím památek. Nejvýznamnější je bezpochyby hrad ze 14. století, velmi zajímavé je také antické divadlo a nejrůznější staré kostelíky. Za návštěvu stojí i Byzantské muzeum se sbírkou ikon nebo Archeologické muzeum vystavující památky nalezené na ostrově. Turisté ocení také množství taveren, barů a restaurací lákajících k ochutnávce řeckých specialit nebo k posezení u dobrého vína. Hned vedle přístavu hlavního města se rozkládá pláž Mytylini.

Nejnavštěvovanější letoviska jsou rozeseta na severozápadním pobřeží Lesbu. Patří k nim Molyvos, jemuž dominuje mohutný hrad. K nejoblíbenějším letoviskům ostrova patří také Petra nabízející návštěvníkům kvalitní zázemí i dostatek zajímavých památek. Lidé hojně přijíždějí také do letoviska Anaxos, Skala Eressou nebo Skala Kalloni. Vynechat byste neměli ani návštěvu rybářského přístavu Sigri. Ve vnitrozemí se nachází horské městečko Agiasos s poutním kostelem, v němž je vystavena vzácná ikona, která je dílem sv. Lukáše.

Za sardinkami na Lesbos

Za sardinkami na Lesbos

V severovýchodní oblasti Egejského moře se nachází ostrov Lesbos, který je se svou rozlohou 1 630 km2 třetím nevětším ostrovem Řecka. Proslavil se jako populární prázdninové letovisko, ale také jako místo, kde se ještě dnes setkáte s tradičním způsobem života místních obyvatel.

celý článek

 

To nejlepší z ostrova Lesbos

To nejlepší z ostrova Lesbos

Dovolená na ostrově Lesbos s cestovní kanceláří BRENNA – pobyty letecky z Brna a Ostravy – nabídky LAST MINUTE ZÁJEZDŮ v cenách od 8.990 Kč!

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA