Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chios - informace o ostrově

V severovýchodní části Egejského moře se na ploše 842 kilometrů čtverečních rozkládá ostrov Chios, který je pátým největším řeckým ostrovem. Patří mezi souostroví Kyklady a sousedí s ostrovy Mykonos, Syros či Naxos. Díky svým dlouhým plážím, křišťálově čistému moři, vůni jasmínu a atraktivním památkám se stal vyhledávanou turistickou lokalitou.

Jelikož se Chios téměř tiskne k tureckému pobřeží, je možné na něj z východního pobřeží dohlédnout. Celková délka pobřeží je 213 km. Severovýchodní část ostrova lemuje seskupení menších ostrovů – Oinousses, Passas, Pontikonisi a Vatos. Na severozápadě se pak z moře vynořuje větší Psara, menší Antispara a miniaturní Katonissi.

Povrch ostrova je velmi rozmanitý, najdete zde jak pobřežní nížiny, kopcovité stráně, úrodná údolí, náhorní plošiny i vysoké hory. Nejvyšším vrcholem je Pelinaios dosahující nadmořské výšky téměř 1300 metrů. Ostrov je možné rozdělit na tři části. Severní Voreiochoru lemuje pohoří s řídce osídlenými oblastmi, centrální Kambochoru tvoří rovina s hlavním městem Chios a vesnicemi a jižní Mastichochoru utváří četné mastixové vesničky.

Chios v minulosti proslul především jako producent pryskyřice zvané mastix, která se používala jako kadidlo. Sbírá se ze stromu řečíku lentiškového, který je příbuzný pistácii. Je pro středomoří typický, ale mastix se z něj sbíral především na Chiosu. Ostrov byl známý již ve starověku, díky své strategické poloze mezi Tureckem a Řeckem byl častým cílem pirátů a docházelo na něm ke střídání kultur. Výnosy mu zajišťoval obchod s mastixem. V současnosti se na tradici sběru mastixu nebo výrobě keramiky budují turistické atrakce.

Na Chiosu panuje středomořské podnebí, které umožňuje rekreaci po celý rok. Hlavní sezóna trvá od května do října. Teploty se šplhají přes 30 stupňů Celsia, ale vzduch je naštěstí ochlazován příjemným mořským vánkem. Zimy jsou zde mírné, občas deštivé, ale skvěle se hodí pro poznávání památek a pěší turistiku. Tento kykladský ostrov je navíc znám opojnými vůněmi vzácné flóry, kterým nejde uniknout. Nesetkáte se s nimi ani tak na pobřeží, jako spíše ve vnitrozemí ostrova, kde se v kopcích pěstují divoké tulipány, granátová jablka, jasmín, sušené fíky nebo žvýkací guma.

V současnosti je Chios vyhledáván pro své krásné historické památky, ale i nedotčenou přírodu. Prozatím ostrov odolává masové turistice, proto je možné na něm najít velmi klidná místa, kde to vypadá, jako by se zastavil čas. Je zde možné se seznámit s typickým životem ostrovanů a poznat ještě to pravé Řecko. K ubytování slouží malé rodinné hotýlky, penziony nebo vilky.

Hlavním městem je stejnojmenný Chios nacházející se na východním pobřeží ostrova. Dominuje mu stará mešita Mecidige, v níž se nachází Byzantské muzeum. Ve městě můžete navštívit ještě další tři muzea – archeologické, námořní a lidové. V Chiosu sídlí dokonce ekonomická fakulta Egejské univerzity, díky které je zde i mimo turistickou sezónu poměrně živo. V jihovýchodní části města se rozkládá Hradní čtvrť, kde jsou k vidění pozůstatky městského opevnění. Centrum je protkáno úzkými uličkami, které ukrývají řadu obchůdků, kaváren a taveren. Ve městě Chios žije téměř polovina obyvatel ostrova. Nedaleko hlavního města se nachází neomítnuté větrné mlýny, které jsou typickou ukázkou místní architektury.

Za návštěvu na ostrově stojí klášter Nea Moni ukrytý v zalesněném údolí, který opatruje nádherné mozaiky z byzantského období. Na Chiosu najdete také jednu z památek UNESCA, jde o vesničku Pyrgi, jejíž domky se pyšní krásnou sgrafitovou výzdobou. Uniknout by vám neměla ani vesnička Mestá a další rybářské vesničky na severovýchodním pobřeží ostrova. Za vidění stojí i klášter Agii Pateres. Oblíbená turistická letoviska jsou roztroušena spíše na jihovýchodním pobřeží ostrova. Hojně navštěvované je například Karfas, Emporios, Megas Limnionas a Agia Fotini. Všechna nabízí příjemnou atmosféru i dostatečné zázemí pro báječnou dovolenou.

Pobřeží je lemováno krásnými plážemi, které mají většinou pozvolný vstup do čistého Egejského moře. Některé jsou písčité, jiné oblázkové a opravdovým unikátem jsou pláže tvořené černými oblázky. Takovou najdete například na jihu ostrova u letoviska Emporios. Pobřeží přitahuje zájemce o spoustu vodních radovánek, daří se zde surfingu, windsurfingu, kitesurfingu a plachtění všeho druhu. Od severu a severozápadu sem proudí poměrně silné větry, které někdy vytváří i větší vlny. Jednou z nejoblíbenějších pláží je Karfas ležící u stejnojmenného letoviska. Nabízí kompletní servis s restauracemi, bary, obchůdky, půjčovnami automobilů, sportovního vybavení atd. U většiny chioských pláží ovšem takovouto vybavenost nečekejte, jsou spíše přírodní.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA