Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kythira - informace o ostrově

Bájemi opředený ostrov Kythira rozprostírající se na ploše 284 km2 leží na místě, kde se střetává Jónské moře s mořem Egejským.  Najdeme jej jižně od poloostrova Peloponés, dalo by se říct, že je jakýmsi jeho prodloužením. Kythira známá jako místo narození bohyně lásky Afrodity, je jedním z řeckých turistických rájů a místem, kde prožijete báječnou dovolenou.

Kythira je situovaná pouhých 23 kilometrů od mysu Maleas, který je nejjižnějším výběžkem Peloponésu. Povrch ostrova je z větší části hornatý, najdete zde skály a pohoří, ale na mnoha místech je tvořen také zelenými kaňony a úrodnými údolími. Ostrov leží v seizmicky aktivní oblasti, proto byl v minulosti již mnohokrát postižen silným zemětřesením. V některých případech bylo epicentrum zemětřesení dokonce přímo na Kythiře.

Pobřeží ostrova je na východě lemováno zlatavými písečnými plážemi a na západě zase strmými útesy. I ty jsou však místy přerušeny osamělými plážičkami. Celkem nabízí Kythira na 78,5 km pobřeží, které je tvořeno četnými zálivy nejrůznějších velikostí. Mnoho pláží je však přístupných pouze lodí od moře, není tak problém najít zcela opuštěné romantické pláže poskytující dostatečné soukromí. Břehy jsou omývány průzračně čistým mořem, které je v těchto místech velmi bohaté na ryby. Rádi se sem proto sjíždějí jak rekreační, tak i profesionální rybáři. Pláže v letoviscích mají většinou pozvolný vstup do moře. Ve vodách si užijete báječného plavání, ale také řadu vodních sportů. Mezi oblíbené kythirské pláže patří Agios Nikolaos, Chalkos, Chora, Agia Pelagia, Firy Ammos, Melidoni, Palaipoli, Platia Ammos a mnohé další.

Ostrov je porostlý bujnou vegetací, mezi níž najdete i vzácné květiny, kterým se zde daří díky příznivému klimatu. Průměrná roční teplota na Kythiře se pohybuje okolo 19 stupňů Celsia. Je zde dostatečná vlhkost, zejména jaro bývá deštivé, je tak ideální pro vývin a růst rozmanité flóry. Za parných letních dní je pak možné se kochat pohledem na olivové a mandlové háje, léčivé byliny a koření jako je rozmarýn, heřmánek, šalvěj, levandule a tymián. Výjimkou nejsou ani orchideje a tulipány.

Oproti jiným řeckým ostrovům je Kythira poměrně málo osídlena, v současnosti zde žije okolo 3 tisíc stálých obyvatel. Ostrov se stal oblíbeným výletním a dovolenkovým cílem především bohatých Atéňanů. Pravidelně k jeho břehům připlouvají trajekty od Neapolis, Githionu a také z Kasteli na Krétě. Ubytování se zde shání o něco hůře, zejména tedy v letní sezóně. Pokud víte, že budete chtít ostrov navštívit, raději si nějaký pokoj zamluvte dostatečně dopředu. Jelikož sem zatím mnoho cestovních kanceláří nepořádá zájezdy, zažijete na ostrově klid a pohodu. Z České republiky se jezdí především do středisek Kapsali a hlavního města Chora.

Kythira se proslavila bohatou historií, najdete zde památky na období pravěku, antiky, křesťanství až po současnost. Krajinu i místní vesničky zdobí kostelíky nejrůznějších architektonických stylů. Najdete zde také pevnosti, hrady (Avlemonas a Milopotamos) či kláštery ukrývající staré mozaiky, ceněné nástěnné malby a další relikvie. Také současná architektura obydlí místních lidí je unikátní. Dochoval se na nich totiž odkaz minulosti. V dávných dobách byli obyvatelé Kythiry nuceni si na obranu před častými útoky pirátů, stavět jednoduché domky s obranným systémem. Tento prvek je možné na domcích vidět i dnes.

Pokud by vás zajímala historie ostrova, můžete navštívit Archeologické muzeum v hlavním městě Chora nebo Byzantské muzeum v Kato Livadi. Asi 2 kilometry západně od Milopotamu se vysoko na mořském útesu nachází jeskyně s kaplí patronky ostrova, svaté Sophie. Samotná kaplička pochází z roku 1875. Tuto jeskyni po řadu století používali mniši jako úkryt. Prozkoumána byla v roce 1930 slavnými speleology Johnem a Annou Petrohilosovými. Jeskyně je navíc vyzdobena freskami, na nichž jsou znázorněny různé postavy, včetně svaté Sophie. Jeskyně je přístupná pouze s průvodcem během letních měsíců. Další zajímavostí ostrova je klenbový most Katouni nacházející se v Kato Livadi.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA