Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Thassos - informace o ostrově

Thassos rozkládající se v Egejském moři je nejseverněji položeným ostrovem Řecka. Jelikož po celý rok oplývá bujnou vegetací, je často nazýván „zeleným smaragdem“. Všudypřítomná flóra však není to jediné, čím ohromuje své návštěvníky. V záloze má ještě pohádkové pláže, průzračně čisté azurové moře, nádherné scenérie a řadu historických památek.

Historie ostrova je poměrně pestrá, vládly mu totiž nejrůznější národy, které se neustále střídaly. Strategická poloha ostrova z něj udělala rušnou obchodní křižovatku. Z Thassosu se vyvážely nerostné suroviny jako zlato a mramor, nebo přírodní produkty, především tedy olivový olej. Není se tak čemu divit, že o nadvládu nad tímto bohatým ostrovem bojovalo tolik nájezdníků i pirátů. V současnosti je již ostrov samostatný a spadá pod správu Řecka.

Thassos by snad ani nebyl řeckým ostrovem, kdyby nebyl opředen nejrůznějšími mytologickými příběhy. Jedna legenda praví, že byl bájným ostrovem sirén, které lákaly námořníky svým zpěvem do pasti a nechávaly jejich lodě troskotat u břehů. Podle jedné antické báje byl ostrov pojmenován podle prince jménem Thassos, který tento ostrov při hledání fénické princezny objevil. Pravděpodobnější je však teorie, že název ostrova pochází od slova „dasos“, což v řečtině znamená „les“. Slovo se nakonec nejrůznějšími změnami ve starořečtině přetvořilo na dnešní Thassos.

Díky množství památek, které se na ostrově nachází, lze pobyt na Thassosu doporučit příznivcům historie. Neméně nadšení však budou také milovníci moře a koupání, které uchvátí zdejší krásné písečné, místy oblázkové pláže pozvolně se svažující do teplého moře. Skalnaté pobřeží na některých místech ostrova slibuje také bohatý podmořský svět, který potěší potápěče a šnorchlisty. Pokud netoužíte po velkém cestování a zároveň toho chcete hodně poznat, je pro vás Thassos ideálním místem pro dovolenou. Ostrov je totiž možné autem objet kolem dokola i skrz na skrz během jediného dne. Ostrov leží pouhých 8 kilometrů od řeckého pobřeží a plavba trajektem z pevninské Kavaly trvá půl hodiny.

Povrch ostrova je poměrně hornatý a porostlý hustými lesy. Nejvyšší hora Ipsarion dosahuje výšky 1208 metrů nad mořem. Pobřeží v severní části je poměrně strmé s malými schovanými zálivy. Krajina je porostlá bohatými rostlinnými druhy, z převážné části jde o keře, macchie a olivovníky. Na mnoha místech se můžete setkat také s vinicemi, Thassos je totiž producentem velmi kvalitního vína. Místní obyvatelé, kterých na ostrově žije okolo 16 tisíc, se tak dodnes věnují tradičnímu zemědělství, zejména tedy pěstování vína a oliv. Mnoho z nich v poslední době živí také poměrně rozvinutý turistický ruch.

Hlavním městem Thassosu a také jeho nejrušnějším letoviskem je Limenas. Na ostrově však najdete řadu dalších krásných letovisek, která poskytují vše, co návštěvník potřebuje ke strávení pohodové dovolené. K nejoblíbenějším destinacím patří Pefkari, Skala Potamias, Skala Rachoni, Makryammos, Potos nebo Limenaria. Všechna tato letoviska jsou ideálními výchozími místy pro poznávání krás ostrova. Při návštěvě vnitrozemí můžete objevit například krásné jezero nebo vodopád stékající po zelené skále.

Ostrov Thassos - zelený smaragd v Egejském moři

Ostrov Thassos - zelený smaragd v Egejském moři

Tento řecký ostrov je stejně malý jako perla, ke které je často přirovnávaný - od severu k jihu měří pouze 24 km a na šířku pouhých 19 km. Ale ani tato malá rozloha mu neubírá na kráse. Kombinace malé vzdálenosti s těmito místy a s 15 000 obyvateli dělá z Thassosu malý turistický ráj.

celý článek

 

Thassos - lákání Sirén

Thassos - lákání Sirén

Nejsevernějším z řeckých ostrovů v Egejském moři je Thassos. Od pevniny je vzdálen jenom 8 kilometrů, a tak není divu, že plavba trajektem sem netrvá dlouho. Dostat se na Thassos je dnes jednoduché, lodě z pevniny vyplouvají několikrát denně do dvou přístavů - hlavního města ostrova Limenas a menšího městečka Skala Prinos.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA