Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Athény

Athény - informace o městě

Hlavním městem Řecka jsou téměř 5 milionové Athény, jejichž historie sahá do 3 tisíciletí před Kristem. Metropole ležící na poloostrově Attika je vzhledem k velkému počtu zachovalých památek nesmírně historicky významná a také turisticky velmi atraktivní. Mnozí považují Athény dokonce za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

Za vlády Peisistrata v roce 547 došlo k velkému rozkvětu města a byl vybudován chrám na Akropoli zasvěcený bohyni Athéně, který je dnes nejvýznamnější památkou. Zlatým obdobím pro město byla vláda Perikla. V roce 395 se Athény staly součástí Východořímské říše a význam města začal upadat. Nového rozmachu se Athény dočkaly až ve 12. století, kdy došlo k obnovení starověké agory, výstavbě mnoha chrámů a kostelů a rozvoji byzantského umění. V 15. století ovládli město Turci a přestavěli jej podle svých představ. Válka za nezávislost probíhající v roce 1822 byla úspěšná a Turci byli vyhnáni z Athén. Ne však na dlouho, vrátili se o čtyři roky později a potlačili řecké povstání. Řecko nakonec v roce 1830 vyhlásilo nezávislost a za dva roky se Athény staly hlavním městem státu.

Současná architektura Athén je velmi různorodá, odráží se na ní kosmopolitní osídlení. Najdete zde velký počet památek, které jsou významné jak historicky, tak i kulturně, není se tak čemu divit, že hlavním zdrojem příjmů metropole je turistický ruch. Památky, které se ve městě nachází, jsou odrazem nejrůznějších historických období, k vidění jsou zde tak zachovalé původní starořecké památky, památky na dobu římského impéria, byzantské svatyně i výdobytky moderní řecké architektury. K vidění je zde také mnoho replik antických budov, které však byly vystavěny na konci 19. století. Na náměstích a v parcích můžete obdivovat antické sochy řeckých bohů, filozofů a hrdinů bojů za nezávislost Řecka.

Nepřehlédnutelnou dominantou Athén je Akropole neboli Horní město, které bylo v minulosti náboženským centrem obce. Vrchol zdobí mramorová stavba Parthenónu, který se datuje do roku 438 před Kristem. Jde o vznešenou stavbu postavenou v dórském slohu, která v současnosti patří k nejzajímavějším a také nejzachovalejším antickým památkám v celém Řecku. Další zajímavou památkou je Agora, místo, kde se odehrával prostý život Athéňanů. Stávaly na ní školy, lázně, domy i tržiště. Ve vzdálenosti asi 100 metrů od Agory je možné si prohlédnout Římské fórum a Větrnou věž, která patří k nejvzácnějším památkám města. K dalším významným stavbám řadíme mešitu Fethiye Tzami z roku 1458 nebo Hadriánovu knihovnu.

Turisté často navštěvují athénské náměstí Monastiraki, které je rušným centrem obchodu. Ve středu náměstí stojí byzantský chrám a nedaleko něj se rozkládá hřbitov Kerameikos, na němž se pohřbívalo již ve 12. století. V této čtvrti se nachází také katedrála Plateia Mitropoleos vyzdobená půvabnými sochařskými pracemi, Tsistarákiho mešita z roku 1759 a mešita Fethyie, v níž sídlí Kyriazópoulovo muzeum.

Na východním a severním úpatí Akropole se rozkládá čtvrť Plaka ukrývající řadu zajímavých institucí, jako je například Muzeum řeckého lidového umění, Muzeum Kanellopoulos nebo Muzeum lidových nástrojů. Oblast je však známá také množstvím barů, restaurací, kaváren a taveren a bujarého nočního života. Centrum Athén tvoří náměstí Syntagma, na němž sídlí významné instituce a obchodní společnosti. Právě zde pravidelně probíhá výměna stráží příslušníků národní gardy, což je velká turistická atrakce. Na náměstí najdete budovu řeckého Parlamentu, Královský palác, Národní knihovnu, Univerzitu i Akademii umění. V blízkosti náměstí Syntagma se nachází ruiny jednoho z největších řeckých chrámů, chrámu Dia Olympského.

Vynechat byste neměli ani prohlídku čtvrti Kolonaki, která je plná galerií, starožitnictví a butiků s módním oblečením. Nejznámější nákupní ulicí zde je Bukurešťská ulice. Navštívit v Kolonaki můžete zajímavé Muzeum kykladského umění, které bylo otevřeno roku 1986 a ukrývá sbírku 5000 let starých uměleckých artefaktů pocházejících z Kykladských ostrovů. Dalším atraktivním muzeem je obrovské muzeum Benaki, jež se snaží uchovat a chránit kulturní odkaz helénismu.

Turisté často směřují také k 277 metrů vysokému vrcholku Lykavittos, na němž stojí kaple sv. Jiří neboli Agios Georgios. Centrem nočního života a nákupů je i náměstí Omonoia. Ve stejnojmenné čtvrti najdete jedno z největších turistických lákadel metropole a to Národní archeologické muzeum patřící k nejvýznamnějším institucím svého druhu na světě. Jeho součástí jsou obsáhlé expozice mykénského umění, antického sochařství a vázového malířství. Athény toho nabízí samozřejmě mnohem a mnohem více, proto abyste je alespoň částečně poznali, je třeba v nich strávit několik dní.

Eurovíkendy: Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén

Eurovíkendy: Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén

Okouzlující řecká metropole Athény ležící na poloostrově Attika je označována za kolébku civilizace a není se čemu divit. Vždyť právě zde se zrodila demokracie a působila zde většina filosofů antického světa. Ve středověku byly Athény silným městským státem a jeho historie prostřednictvím památek přežívá dodnes.

celý článek

 

Athény - severní svahy Akropole

Athény - severní svahy Akropole

K hlavní dominantě Athén, starověké Akropoli, se dá dostat také po severní přístupové cestě, která je oproti té jižní hůře značená. Sem tam jsou na zdech vidět ručně malované značky, ke kterým turisté nemají přílišnou důvěru. Není však čeho se bát, stačí pokračovat po schodech nahoru, kolem kaváren a krámků a za chvíli se před vámi otevře celá Akropole.

celý článek

 

Athény – náměstí Monastiraki

Athény – náměstí Monastiraki

Každý, kdo navštíví Atény, by neměl vynechat prohlídku Monastiraki, jednoho z nejživějších nákupních center metropole. Nachází se na stejnojmenném náměstí, nedaleko příjemné pěší zóny Plaka. V jeho centru stojí byzantský chrám, který je však dnes již obklopen moderními stavbami a obchody s nejrůznějším zbožím.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA