Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alonissos - informace o ostrově

Alonissos, nevelký klidný ostrov v Egejském moři je součástí severních Sporad, spolu s ostrovy Skaithos a Skopelos. Na 65 km2 žije něco přes 3000 stálých obyvatel. Díky krásné a nedotčené přírodě, menšímu turistickému ruchu a spoustě možností, jak strávit den, patří dovolená na ostrově ke skutečně osvěžujícím zážitkům. Klima je příjemné díky stínu mandlovníků, olivovníků a borovic a mořskému vánku. Na své si přijdou také milovníci přírodního lékařství. Na ostrově roste řada divokých léčivých bylin. Ostatně ne nadarmo zde sídli Mezinárodní akademie klasické homeopatie. Pro své jedinečné přírodní bohatství se Alonossis a přilehlé ostrovy stali od roku 1992 Národním mořským parkem (The National Marine Park of Alonissos).

Ubytování na ostrově se liší jak kvalitou, tak cenou. Velice příjemné ubytování nalezneme ve starodávných vesničkách. Nevýhodou je, že některé z nich mohou být poněkud vzdálené od pláže. Podél jihovýchodního pobřeží leží několik pěkných přímořských vesniček, ve kterých je nejrůznější nabídka ubytování – od ubytování v soukromý až po hotely. Pokud nás přepadne hlad, můžeme si vybrat z pestré nabídky řeckých specialit či se osvěžit místním vínem v restauraci nebo taverně. Jídla jsou většinou z ryb a sýra, nechybí samozřejmě zelenina a olivový olej a produkty z místního čerstvého ovoce.

A jak se na ostrov dostat? Už samotný příjezd je nevšedním zážitkem. Alonissos nemá letiště, doprava je proto zajištěna po moři.

Místní prosluněné pláže a čisté moře lákají k relaxaci a plavaní ve slaných vodách. Na své si přijdou také potápěči. Na jihu ostrova sídlí řada potápěčských center. Pláže patří k nejčistším na světě. Nenalezneme zde však mnoho písečných pláží, jsou zde především dvě – Vythisma a Vrysitsa. Zbytek se skládá z oblázků či kamínků. Pláže se liší také návštěvností, dostupností a vybaveností. Najdeme zde takové, kde máme dost velkou jistotu, že budeme sami ( Ayios Dhimitrios, Megali Ammos,…). Některé pláže jsou velice těžce dostupné pěšky či automobilovou/autobusovou dopravou, dopravit se k nim dá spíše po moři. K oblíbeným plážím patří Megalos Mour, Chryssi Millia, Steni Vala, atd.

Pokud bychom si chtěli udělat malý výlet, můžeme se vydat na některý z přilehlých ostrůvků. Většina jich je nyní neobydlených, ale v minulosti na nich lidé většinou žili. Značný výskyt tuleňů byl dříve na ostrově Kyra Panagia. Očekává se, že by se zde tuleni měli v budoucnu znovu vrátit. Na ostrově najdeme i dvě pláže – Ayois Petros na západě a Planitis na východě. Ve vodách kolem ostrova se nachází vrak potopené byzantské lodě. Peristera Island dostal svůj název podle tvaru, který připomíná holubici (peristera), známý je však také jako Xiro. Ostrov je zarostlý bujnou vegetací, kterou spásají stáda koz. Ostatně nechybí ani dvě pastýřská obydlí. Odpočinout si můžeme na některé z prosluněných pláží, např. Kokkalias či Xylo. Psathoura Island láká návštěvníky na své pláže tmavé barvy, které jim dal vulkanický původ lokality.  Na Yioura Island můžeme nahlédnout do jeskyně (Cyclops´ cave).

Jedním z nějvětších zážitků, které nám dovolená na tomto ostrově nabízí, patří jistě návštěva již zmíněného mořského parku. V místních vodách žije poslední populace tuleňů středomořských. Park je rozdělen na dvě zóny. První zóna (ZONE B) je přístupná veřejnosti a nejsou zde žádná větší omezení (výjimkou je zákaz táboření a rozdělávání ohně). Je povoleno plavat v mořských vodách a pohybovat se voně po celém území. Taktéž je umožněn amatérský rybolov v souladu s pravidly o lovu. Druhá zóna (ZONE A) je už mnohem více chráněna a platí zde více omezení. Smí se zde jen v určité období a s povolením.

Kopcovitý terén ostrova je protkán mnoha pěšími stezkami, po kterých se můžeme vydat na kratší či delší výlety za poznáním krás Alonissos. Cesty jsou velice dobře značené a lemované borovicemi, majestátnými duby a pestrými ovocnými stromy. Po cestě můžeme narazit na staré, malebné kostelíky. Pokud se nám již nechce chodit pěšky, můžeme si zapůjčit kolo či auto nebo využít autobusové dopravy.

Nynějším hlavním městem je přístavní městečko Patitiri. Dříve jim bylo Alonissos, které však v roce 1965 zničilo zemětřesení. Jedná se o poklidné místo plné kaváren a taveren s výhledem na moře a malé rybářské bárky. Město má svůj název odvozen od slova patatiria, což znamená lisování vína a kdysi bývalo významnou vinařskou oblastí. Ve městečku nalezneme také muzeum (Museum of Alonissos) se stálou expozicí zachycující dávné útoky pirátů na ostrov. Z přístavu pravidelně vyrážejí výletní lodě na přilehlé ostrůvky.

Alonissos (též Palaia Alonissos, The Old Village of Alonissos) bylo původně hlavním městem ostrova. Rozkládá se na vrcholku kopce jen 3 km od Patatiri. V roce 1965 bylo zcela vylidněno a zničeno kvůli zemětřesení a poté pár let zcela neobydleno. Později byla většina domů opravena. Díky citlivé rekonstrukci si budovy zachovaly řadu původních prvků, např. břidlicové střechy s ručně vyráběným zdobením. Za návštěvu také stojí ruiny malé pevnosti (Venetian kastro) z 15. století, která původně sloužila jako hláska a obrana proti pirátům, malá kaple se střechou tvarovanou do podoby rybí šupiny či muzeum (Traditional House Museum of Alonissas). Nezapomenutelný je výhled na moře a místní západy slunce patří k těm nejkrásnějším.

Druhým nejoblíbenějším místem k ubytování je Votsi, které je od Patitiri vzdálené přibližně 20 minut chůzí. Je zde krásná oblázková pláž a spousta hotelů různých kategorií. Město získalo své jméno po admirálu jménem Votsis, který z ostrova během balkánských válek učinil námořní základnu.

Výtečné pokrmy z čerstvých ryb a humrů si můžeme dát ve vyhlášených tavernách poklidných městeček Stenivala (10 km od Patitiri) a Kalamakia (12 km od Patitiri). Tyto taverny patří místním rybářům. Kromě toho se zde nachází také zdravotnické zařízení pro tuleně středomořského.

 

Kontextová reklama.

  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.
  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • ŘECKO 2021 – FIRST MINUTE S CK TRAVEL 2002

    Využijte nejvyšší slevy First Minute a zároveň minimální zálohu jen 1.500 Kč! Akce parkování u letiště v Brně, Praze a Ostravě zdarma! Nyní nejširší nabídka – ověřené hotely i řada novinek! Nejen děti na přistýlkách pobyty zdarma!

Alónissos – útočiště tuleňů

Alónissos – útočiště tuleňů

Alónissos je jedním z ostrovů náležejícím k souostroví Severní Sporady v Egejském moři. Je poměrně izolovaný a turistický ruch zde zatím není příliš rozvinutý. Možná právě proto má stále co nabídnout, oplývá nádhernou hornatou krajinou s rozkvetlými loukami, piniovými a olivovými háji.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA