Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santorini - informace o ostrově

Jedním z nejjižnějších ostrovů souostroví Kyklady v Egejském moři je Santorini ležící asi 110 km severně od Kréty. Rozkládá se na ploše 71 kilometrů čtverečních a žije na něm okolo 7 tisíc obyvatel. Santorini každého okouzlí svou romantickou atmosférou a také jedinečným vzhledem, který je odrazem vulkanické činnosti v minulosti.

Santorini, nebo také Théra, je skutečným klenotem mezi řeckými ostrovy. Jeho původní název byl Strongylé, tedy „Kulatý“, což bylo odvozeno od jeho tvaru. Před třemi a půl tisíci lety byl však ohromným sopečným výbuchem rozmetán do okolí. Historikové se domnívají, že právě tento výbuch měl za následek zánik minojské kultury. Erupce byla také inspirací pro legendu o bájné Atlantidě, vzkvétající civilizaci, která náhle zmizela ze světa. Dnešní Santorini je vlastně do moře propadlý vrchol sopky, nad vodou zůstaly jen 200 metrů vysoké okraje kráteru, na nichž jsou k vidění bělostné domečky. Obvodové části původní sopky obklopují až 400 metrů hlubokou lagunu.

Po výbuchu kromě hlavního a největšího ostrova Santorini vzniklo i několik menších ostrůvků. Severovýchodně od Santorini se nachází Therasia, uprostřed jakési „podkovy“, kterou Santorini vytváří, leží ještě menší neobydlený ostrůvek Aspronisi. Uvnitř velké laguny jsou situovány tři malé vulkanické ostrůvky kuželovitého tvaru - Palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni. Na ostrůvcích tryská horký pramen a staly se proto oblíbeným cílem výletů spojených s koupáním. Celkem na tomto souostroví žije okolo 13 500 obyvatel.

Dnešní název ostrova Santorini pochází z 13. století, z období latinského císařství a je odvozen od svaté Ireny (santa Irini), která byla patronkou ostrova. Ostrov je oblíbeným cílem turistů z celého světa a skvělým místem k prožití dokonalé dovolené. Sezóna zde trvá od dubna do října, kdy se zde vyskytuje naprosté minimum srážek a teplota vzduchu i moře je příznivě vysoká. Klasická řecká architektura, která se stala předlohou pro spoustu pohlednic a plakátů, okouzlí každého návštěvníka.

Vulkanická činnost Santorini se podepsala také na jeho povrchu. Ostrov je hornatý, téměř pustý, většinou bez vegetace. Nejvyšší vrchol Profitis Ilias ční 567 metrů nad mořskou hladinu, následuje Megalo Vounó s výškou 353 metrů nad mořem a Mikros Profitis Ilias dosahující 337 metrů. Jedním z velkých lákadel Santorini jsou také jeho pláže, které jsou velmi rozmanité a liší je nejen povrchem, ale také rozsahem nabízených služeb. Odlišnost je patrná v zabarvení písku nebo kamenů, které pokrývají pobřeží. Setkat se na plážích můžete s barvou bílou, rudou i černou. Podle barev bývají také pláže pojmenovávány – White Beach, Red Beach a další.

Nejkrásnější a největší pláže najdete na jižní a východní části ostrova. K těm nejoblíbenějším patří šedá pláž Monolithos, černá pláž Avis, tmavá až černá oblázková pláž Kamari, Perissa, Perivolos a Agios Georgios. Na samotném jihu ostrova narazíte na sytě červená skaliska Rudé pláže a také její opak Bílou pláž. Krásně je pak doplňuje pláž Vlychada s tmavošedým pískem. Na severu ostrova nenajdete tak vyhlášené pláže, ale zase klidnější místa skrytá před masovou turistikou. Známé pláže jsou Paradisi, Kolumbo, Ammoudi a Pori.

Santorini zažívá každoročně velký nápor turistů, pro něž je ve zdejších městečcích připravena řada možností ubytování, stravování a zábavy. Nejrušněji je samozřejmě v hlavním městě Fira (Thira), které je plné obchůdků se suvenýry a lidovým uměním, barů a klubů otevřených až do pozdních nočních hodin. Ve Fiře žije okolo 1500 obyvatel, kteří se živí turistickým ruchem, ale zároveň se snaží udržet místní tradice z dob minulých. Pro hlavní město, ale i další obce na Santorini jsou typické bílé domky s modrými okenicemi a dveřmi, kostelíky s modrými kopulemi, četné zvonice a klikaté uličky se strmými schodišti. Jestliže oceňujete umění, vypravte se do Galerie výtvarného umění Mati, kde je k vidění skutečně zajímavá expozice a díly inspirovanými přírodou a lidským tělem. Prohlédnout si můžete nejen obrazy, ale také sochy a šperky.

K dalším „větším“ městům patří Oia a Imerovigli, jejichž domečky jsou rozesety vysoko na skále. Samozřejmostí je typická řecká architektura, na níž převažuje bílá, okrová a modrá barva, stěny jsou zdobeny kamínky a balkony doplněny květinami všemožných barev. Mezi oblíbená přímořská letoviska na Santorini patří Perissa, Perivolos, Firostefani, Monolithos, Agia Paraskevi nebo Kamari, v jehož blízkosti můžete navštívit Muzeum vína. Za návštěvu stojí také vesnička Akrotiri, v níž archeologové odkryli více než 3500 let staré město, které bylo zasypáno sopečným popelem. Jeho obyvatelé byli naštěstí před výbuchem včas varováni a stačili opustit své domovy. Přesto získala vesnička přezdívku „Řecké Pompeje“.

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

Řecká kuchyně skvěle definuje charakter Řeků. Je požitkářská, uvolněná a uzpůsobená pro rodinná či přátelská společná setkání. Díky své lehkosti, pestrosti a středomořským chutím se právě tato gastronomie stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

celý článek

 

Poznejte krásu Kykladských ostrovů s cestovní kanceláří Marted

Poznejte krásu Kykladských ostrovů s cestovní kanceláří Marted

Fascinující západy slunce na Santorini, nádherné písečné pláže na Naxosu, Ios známý jako synonymum nekonečné zábavy, dovolená na Kykladských ostrovech uspokojí jistě každého.

celý článek

 

Fira - hlavní město na sopce

Fira - hlavní město na sopce

Ostrov Santorini, dříve místo jednoho z nejděsivějších sopečných výbuchů ve známé historii, patří dnes mezi nejoblíbenější turistické destinace Řecka. Jeho hlavním městem je Fira nebo také Thira či Thera, což jsou všechno jen různé přepisy stejného řeckého názvu a rovněž také dnešní oficiální název souostroví Santorini.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA