Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Epirus - informace o oblasti

Již od Albánie se na ploše 9200 kilometrů čtverečních rozprostírá řecký kraj Epirus, který obývá kolem 350 000 lidí. Je to kraj zapadlých horských vesniček s tradiční lidovou architekturou i krásného pobřeží Jónského moře. Přesto patří k nejchudším regionům v Řecku, turistika je zde jen slabě rozvinutá.

Z historického a geografického pohledu se oblast Epirus ležící na jihovýchodě Balkánského poloostrova rozděluje mezi Řecko a Albánii. Řecku ovšem náleží až 80% území. Na jihu je kraj od zbytku kontinentálního Řecka oddělen hlubokým zálivem Amvrakikos. Při pobřeží Epiru leží ostrov Korfu, který však není součástí Epiru, ale spadá pod Jónské ostrovy. Epirus je na západě ohraničen Jónským mořem a na jeho pobřeží je rozeseto několik významných přístavů, které donedávna zajišťovaly oblasti jediný kontakt s okolním světem. Vzhledem k blízkosti Albánských hranic, je obyvatelstvo kromě etnických Řeků tvořeno i početnými menšinami Albánců a Arumunů (příslušníků rumunské národnosti žijících zejména v horských oblastech).

Epirus protíná mohutný masív Pindos, jehož vrcholy dosahují nadmořské výšky kolem dvou tisíc metrů. Vysoké vápencové pohoří určuje drsný ráz tohoto kraje a je velkým lákadlem především pro milovníky horolezectví. Epirus je poměrně bohatý na vegetaci, kterou tvoří zejména husté jehličnaté lesy, jež jsou domovem divoké zvěře. Epirus se může pochlubit primátem v ročním úhrnu srážek, na žádném jiném místě v Řecku totiž není vyšší. Mohou za to větry vanoucí z Jónského moře.

Klimatické podmínky jsou tak na Epiru poměrně mírné a letní teploty příjemné. Dosahují o tři až o pět stupňů nižších hodnot než je tomu v jiných řeckých regionech. Vzhledem k nepříliš úrodné a kopcovité krajině se zde špatně rozvíjí zemědělství a nejsou zde ani žádné nerostné suroviny. Veškerý průmysl a zemědělství jsou koncentrovány jen v okolí města Ioánnina. Vyváží se především olivový olej a tabák. Na samotném jihu se nachází město Arta, které má ideální podnebí pro pěstování citrusů, zejména tedy pomerančů a citrónů. Stejně tak jako v minulosti, i dnes se obyvatelé věnují hlavně chovu ovcí, koz a výrobě sýra. Pastevectví stejně tak jako rybolov je však v poslední době na ústupu. Turistika se v Epiru postupně rozvíjí, ale oproti jiným řeckým regionům je jak se říká „v plenkách“.

I když není Epirus bohatý na plodiny a nemá rozvinutý cestovní ruch, těm, kdo do něj zavítají, může nabídnout doslova výlet do minulosti. Krajina je plná nejrůznějších památek na období římské, byzantské či osmanské nadvlády. Milovníci historie budou jistě nadšeni z trosek starobylého římského města Nikopolis založeného roku 30 před Kristem po bitvě u mysu Aktio. Tehdy císař Oktavián (později zvaný Augustus) vyhrál nad Markem Antoniem a egyptskou královnou Kleopatrou, která byla jeho spojencem.

Dalším zajímavým místem je i tajuplná starobylá věštírna Nekromation, v níž byly v dávných dobách prováděny věštby budoucnosti. Lidé se při nich údajně setkávali s duchy mrtvých. Podle Homéra zde poprvé stanul i sám Odysseus, který hledal cestu na rodnou Ithaku. Za prohlídku stojí také památník Zallogo, kam se dostanete po 410 schodech. Památník byl vztyčen na památku 56 žen a jejich dětí, které roku 1803 spáchaly sebevraždu skokem z vrcholků zdejších skal. Vzít si život jim bylo milejší, než aby byly zotročeny Turky. Památník uctívající tento čin dodnes dominuje celé oblasti a je z něj nádherný výhled do okolí.

Epirus je ovšem rájem nejen pro zájemce o historii a dějiny Řecka, ale také pro milovníky přírody. Oblastí mimořádného ekologického významu je tok bájné řeky Acheron, která zde vytváří úžasné scenérie a hluboce se zařezává do kaňonu. Zdejší ekosystém byl dokonce zařazen do mezinárodního programu na ochranu přírody. Na své si zde přijdou také vyznavači adrenalinových sportů, kteří mohou vyzkoušet canyoning skrz vápencovou soutěsku proti proudu řeky. Skvělým odpočinkem pak může být posezení v taverně v blízkosti břehu Acheronu, kde ochutnáte třeba jehněčí s grilovanými paprikami.

Tradiční lidovou architekturu je možné si prohlédnout v oblasti Zagoria, v městečku Metsovo a také ve staré části města Ioánnina. V blízkosti se rozkládá nádherné jezero a také jeskyně Perama dlouhá 1700 metrů, která byla objevena v roce 1942. Pokud se chcete oddávat jen relaxaci a sladkému nicnedělání, vydejte se na pláž Alonaki Beach, která je považována za nejkrásnější v celém Epiru. Na své si zde přijdou dokonce i potápěči a šnorchlisté.

 

Kontextová reklama.

  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.
  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • ŘECKO 2021 – FIRST MINUTE S CK TRAVEL 2002

    Využijte nejvyšší slevy First Minute a zároveň minimální zálohu jen 1.500 Kč! Akce parkování u letiště v Brně, Praze a Ostravě zdarma! Nyní nejširší nabídka – ověřené hotely i řada novinek! Nejen děti na přistýlkách pobyty zdarma!
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA