Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kalymnos - informace o ostrově

Modrozelené vody Egejského moře omývají ostrov Kalymnos, který je čtvrtým největším ostrovem Dodekanéského souostroví. Je situován asi 100 kilometrů severozápadně od ostrova Kos, v blízkosti pobřeží Turecka. Kalymnos je co do rozlohy poměrně malý, ale oplývá originalitou a značnou přírodní rozmanitostí.

Krásná příroda je právě tím, co na tento řecký ostrov láká turisty z nejrůznějších koutů Evropy. Nachází se zde mohutná skaliska, pobřeží s převážně oblázkovými plážemi, hornaté vnitrozemí a také pestrobarevný podmořský svět v okolních vodách. Zdejší vesničky jsou tvořeny bělostnými domečky osázenými nejrůznějšími květinami. Krajina Kalymnosu je o něco drsnější než na okolních ostrovech, povrch je převážně suchý, s minimem vegetace a většinu území pokrývají členité skalní oblasti. Skály jsou převážně vápencové, na mnoha místech se svažují až k moři, kde vytváří jeskyně a nejrůznější tajuplné zátoky. V některých částech ostrova je k vidění i vulkanická hornina, která je pozůstatkem dávné tektonické činnosti. Jednu vyhaslou sopku můžete navštívit v blízkosti turistického střediska Kantouni.

Západní pobřeží je lemováno romantickými zátokami, plážemi a jsou na něm roztroušeny také četné vesničky. Východní část je oproti tomu poměrně pustá. I tak na první pohled nehostinný ostrov jako je Kalymnos ukrývá ve vnitrozemí dvě úrodná údolí jménem Vathi a Pothia. Pěstují se v nich citrusy, především pomeranče, ale také olivy a vinná réva. Zajímavé jsou také okolní vody Egejského moře, v nichž se po více jak 500 let sbírají mořské houby. Kalymnos je největším řeckým nalezištěm těchto hub, které byly a jsou základem obživy místních obyvatel. Mořské houby patří také k nejoblíbenějším suvenýrům, které si turisté odváží jako upomínku na dovolenou prožitou na Kalymnosu.

Ostrov je rájem potápěčů a také horolezců, kteří se převážně v jarním období vydávají zdolávat zdejší strmé skály. Na ostrově se nachází celkem 43 lezeckých sektorů. Po náročném fyzickém vypětí se můžete vydat okoupat do osvěžujících vod Egejského moře, vyzkoušet si některý z rekreačních vodních sportů, jako je windsurfing, parasailing, jízdu na vodních lyžích nebo skútrech. Večer si pak můžete zpříjemnit posezením v místních hospůdkách, které mají pestrou nabídku jídel i nápojů.

Kalymnos je velmi bohatý i z historického hlediska, o čemž svědčí velké množství archeologických nálezů. Osídlení ostrova je datováno někdy do 11. století před Kristem. Následovala období nadvlády různých národů, mezi nimiž byli Římané, Benátčané, Turci, Italové i Němci. Pozůstatky některých historických památek jsou dnes odrazem četných přírodních katastrof, které ostrov postihly, zejména tedy zemětřesení. Prohlédnout si můžete pozůstatky římských a byzantských staveb, ale také mykénské hrobky a středověký hrad.

Některé z objevených předmětů si dnes můžete prohlédnout v hlavním městě Pothia, které je jedním z nejzajímavějších míst ostrova. Původně šlo o rybářskou vesničku, která se však rozrostla v krásné město s přístavem a dnes ukrývá spoustu pěkných památek a zákoutí. K vidění jsou kostely a klášter, křivolaké dlážděné uličky a četná muzea. Jednou z kuriózních atrakcí je továrna na zpracování mořských hub. Za návštěvu stojí také původní hlavní město Chorio, kterému dominuje rytířský hrad a pozůstatky starobylého kostela. Za nejkrásnějšími plážemi ostrova se vydejte do letovisek Kantouni a Massouri. Dalšími atraktivními turistickými centry jsou vesničky Myrties a Platis Yialos. Ujít byste si neměli nechat ani návštěvu přilehlých ostrůvků Telendos a Pserimos, které byly tektonickou činností od Kalymnosu odděleny před mnoha staletími.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA