Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Za sardinkami na Lesbos

V severovýchodní oblasti Egejského moře se nachází ostrov Lesbos, který je se svou rozlohou 1 630 km2 třetím nevětším ostrovem Řecka. Proslavil se jako populární prázdninové letovisko, ale také jako místo, kde se ještě dnes setkáte s tradičním způsobem života místních obyvatel.

Ostrov Lesbos je také znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó, která zde také prožila většinu svého života. Z názvu ostrova byl později odvozen výraz „lesbický“, tedy pojem pro vztah ženy s ženou. Na ostrově panuje poklidné tempo a na každého návštěvníka zcela zaručeně zapůsobí pohodová a přátelská atmosféra. Vyhledávaná je vynikající místní kuchyně, zajímavé zvyky a tradice samozřejmě také výtečné ouzo, které se zde produkuje. Kromě ouza je Lesbos proslaven také výrobou sardelí a sardelové pasty. Sardele se loví zejména ve dvou největších zálivech na ostrově - Kalloni a Gera.

Zdejší sardelová pasta patří k nejvyhlášenějším na světě a tvoří hlavní vývozní artikl Lesbosu. Významná je také produkce olivového oleje, části Lesbosu jsou porostlé nekonečnými olivovými háji, z nichž některé jsou až pět set let staré.

Díky značné rozloze ostrova zde návštěvníci najdou rozmanité prostředí, od rušných letovisek a přístavů až po tiché horské vesničky. Ostrov je velmi bohatý na zeleň, kromě všudypřítomných olivovníků se zde nacházejí především borovicové a dubové porosty. Návštěvníky sem už od římských dob lákaly hlavně nádherné pláže, husté lesy a velkolepé hory. Skrz Lesbos se táhne pohoří, které má dva nejvyšší vrcholy – jižní Olimpos a severní Lepetimnos, oba vysoké 967 metrů nad mořem.

Ostrov Lesbos byl odpradávna místem s velice aktivní tektonickou činností, která způsobila dokonce i odtržení ostrova od pevniny a zformovala ho do dnešní podoby. Některá místa ostrova jsou stále tektonicky činná, což se naštěstí již neprojevuje erupcemi. Díky bohatým zásobám podzemní vody a tektonické činnosti na ostrově vyvěrá mnoho termálních pramenů, které jsou obohaceny o chemické prvky a často slouží k léčebným účelům. Některé z těchto termálních minerálních pramenů daly vzniknout několika lázním.

Termální lázně zde byly vybudovány již v antické době a největšího rozkvětu dosáhly během turecké nadvlády v 18. a zejména 19. století. Nacházely se jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží moře, kam často tyto teplé prameny vyvěrají. K těm nejznámějším patří termální lázně Loutra Eftalou, jejichž lázeňská budova pochází z osmanského období. Součástí lázní je bazén s minerální vodou o teplotě 39–41°C.

Hlavním městem ostrova Lesbos je Mytilini, které se rozkládá na jeho východním pobřeží a představuje jakousi pomyslnou vstupní bránu na celý ostrov. Mytilini bylo vystavěno na sedmi kopcích a návštěvníky přitahuje zejména jeho bohatá historie. Už v dávných dobách hrálo na ostrově důležitou roli a v době antiky bylo intelektuálním centrem ostrova. Dochovalo se zde množství významných památek. Tou nejdůležitější a nejvzácnější je bezesporu městský hrad, jenž je v celém středomoří jedním z nejzajímavějších. Jeho značná část pochází ze 14. století, ale původní hrad zde byl vybudován již v 6. století císařem Justiniánem I. Velikým. Dochovalo se také antické divadlo, které bylo vyhlášené svou skvělou akustikou. Milovníci historie by si jistě neměli nechat ujít návštěvu Archeologického muzea, kde jsou uloženy památky nalezené na ostrově.

Pro Mytilini jsou typické všudypřítomné bílé staré kostelíky, které dotvářejí jedinečnou atmosféru ostrova.  Dnes je Mytilini jakýmsi ostrovním velkoměstem, kde se snoubí kultura a historie s moderními vlivy, stojí zde budovy z nejrůznějších historických období. V centru města se pak nachází nesčetné množství taveren, barů a restaurací lákajících k ochutnávce pravých řeckých specialit či k posezení u sklenky dobrého vína s výhledem na moře. Nevynechejte návštěvu některého z městských muzeí. V Byzantském muzeu je umístěna sbírka ikon z 13. až 18. století, v Archeologickém muzeu zase řecké a římské mozaiky a předměty z archeologického naleziště Thermi na severní straně města.

Lesbos

Do ostrova se hluboce zařezávají dvě zátoky. Na jejich březích sice není mnoho letovisek, ale ta, která tam jsou, garantují teplé a klidné moře po celou sezónu. Nejvyhledávanější letoviska se nachází na severozápadním pobřeží, kde se vyskytují rozlehlé, nepříliš hluboké zátoky s krásnými písčitými plážemi. K nejznámějším a nejdéle existujícím turistickým střediskům na ostrově patří Molyvos s mohutným byzantsko-janovským hradem nad pláží. K němu vedou uličky s domky s červenými taškami na střechách. Nevynechejte prohlídku domu Komninaki Kralliho v horní části města, v němž sídlí umělecká škola a jehož stěny vyzdobeny krásnými nástěnnými malbami z roku 1833. Na severním konci obce byly teprve nedávno odkryty pozůstatky starověkého města a nekropole. Pod městem se rozkládá pláž a malebný přístav.

Když se vydáte směrem na jih, dorazíte do vesnice Petra s atraktivní starou čtvrtí s kamennými domky a s balkony zavěšenými nad uličkami. Petra získala svůj název podle velké skály kousek od moře, na které stojí kostel Panagia Glykofiloussa z 18. století, k němuž se dostanete jen po 114 schodech vytesaných do skály. Další památkou je kostel Agios Nikolaos z 16. století, ve kterém se dochovaly krásné fresky nebo zdobný dům rodiny Vareltzidenů s naivními obrázky mileneckých párů a dramatickým výjevem námořní bitvy u Konstantinopole.

Lákadlem ostrova Lesbos je také půvabné horské městečko Agiasos se starými domy, dlážděnými uličkami a kostelem z 12. století, který byl pojmenován Panagia Verchokratoussa. Přitahuje davy poutníků, kteří touží spatřit vzácnou ikonu, jež vlastnoručně namaloval sv. Lukáš. V západní části ostrova leží Eresos, který se stal jako rodiště básnířky Sapfó častým cílem milovníků poezie. Místní pláž Skala Eresos patří k nejvyhlášenějším na ostrově. Za návštěvu stojí i rybářský přístav Sigri, kterému se i přes každoroční nápor turistů daří uchovat svůj osobitý ráz.

Lesbos

Působivý je také přístav a vesnička Skala Sikaminias, kterou si velmi oblíbil básník Myrivilis a napsal zde své nejlepší dílo Královna moře. Na skalách na konci přístavní hráze je situována malebná kaplička zasvěcená mořské panně. Dál na východ od Sykaminie dojedete do vesničky Klio, která je rozeseta na svahu kopce. Pod ní se rozkládá nádherná 600 metrů dlouhá pláž pokrytá růžovým vulkanickým pískem.

Záliv Skala Kalonis je během hlavní turistické sezóny poměrně rušným místem, avšak každoročně na jaře se stává domovem pro tisíce stěhovavých ptáků, které lákají nedaleké solné bažiny. Pozorovat zde v té době můžete hlavně čápy a brodivé ptáky živící se sardinkami a ančovičkami. Fyzicky zdatní jedinci se mohou vydat do vnitrozemí ostrova, kde se tyčí hora Lepetymnos vysoká 968 metrů nad mořem. Západ ostrova je skalnatý, vyprahlý a málo osídlený. Právě díky tomu zde ale naleznete unikát - kamenný les, který zde podle vědců odpočívá už pár desítek milionů let.

- jap -
Foto č. 3 - maxos_dim/pixabay

Předchozí články z Řecka:
Kefalonie – ostrov kapitána Correliho
Ios - rušné prázdninové středisko
Eretria
Lefkada – klenot Jónského moře
Idra

Článek byl zobrazen 14 806 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA