Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skyros – domov malých koní

Skyros je s rozlohou 204 km2 jedním z největších ostrovů souostroví Sporady. Při pohledu shora vypadá jako velká osmička, je totiž tvořen dvěma poloostrovy, které jsou spojeny 3 kilometry širokou šíjí. Ostrov, na němž žije okolo 3 tisíc obyvatel, si kvůli své odloučenosti od ostatních ostrovů stále uchovává svůj osobitý ráz.

Skyros je asi 60 km dlouhý a 10 km široký, má kopcovitý charakter a nejvyšším bodem je vrchol Kochylas tyčící se do výšky 792 metrů nad mořem. Jižní část ostrova je spíše neúrodná, zvrásněná krajina je zde lemována rozeklanými útesy. Sever ostrova je oproti tomu velmi úrodný, krajina je obhospodařovaná a posetá piniovými háji. Říká se, že na ostrově nejsou žádné kvalitní pláže, ale opak je pravdou. Pokud budete dobře hledat, najdete opravdu krásné pláže, které uspokojí i ty nejnáročnější mořechtivé turisty.

Ostrov znají především milovníci koní, právě odtud totiž pochází jedna z nejmenších koňských ras – Skyros, která vyniká dobrou povahou, odolností a skokanskými schopnostmi. Přestože se nedochovaly žádné zprávy o tom, jak se koně na ostrov Skyros dostali, žijí zde již od nejstarších dob. Kdysi pobíhali tito poníci divoce v horách, kde byli chytáni a využíváni k výmlatu obilí. Běžná výška poníka je 112 - 122 cm. Stavba těla zdejšího koně však odpovídá spíše velkému koni a připomíná zvířata vyobrazená na reliéfech a sochách antického Řecka. Chovatelské organizace se nyní snaží o zlepšení vlastností tohoto typu řeckých koní. Během oslav 15. srpna na těchto koních děti z ostrova Skyros závodí na pláži Magazia, která se rozprostírá hned za městem Skyros.

Hlavní město Skyros je tvořeno hrstkou bílých domků, které jsou rozesety na úpatí svahu. Centrem veškerého dění je hlavní třída začínající u sochy nahého muže, která má symbolizovat nesmrtelnost poezie, a končící u telefonní ústředny. Městu dominuje benátská pevnost vybudovaná na místě, kde původně stávala akropole. Je přístupná tunelem a na první pohled byste ji zařadili spíše na Kyklady nebo Dodekanéské ostrovy. Původně šlo o mohutnou stavbu, ze které se do dnešních dní podařilo dochovat jen trosky. I ty však nabízejí uchvacující pohled na celé město. 

Pokud se toužíte více seznámit s historií ostrova, vydejte se na návštěvu do Archeologického muzea, které bylo otevřeno v roce 1963 a nabízí velké množství exponátů, například keramiky či šperků. Tyto předměty byly objeveny při četných archeologických průzkumech v pozůstatcích sídel z neolitické a mykénské doby. Můžete si zde rovněž prohlédnout tradiční obydlí zdejších lidí, pečlivě zrekonstruované a vybavené původním zařízením. Městské muzeum sídlící v jedné ze zdejších honosných vil je zaměřeno na lidové umění. Založil jej Manos Faltaits v roce 1964 a ke zhlédnutí nabízí rozsáhlé sbírky umění, prvotisků, starých knih, fotografií a kreseb. Dozvíte se zde mnoho zajímavých informací o historii a kultuře ostrova.

Na jihu ostrova se nachází přístaviště Treis Boukes určené pro lodi s hlubokým ponorem. Na Skyrosu kdysi žil známý anglický válečný básník Rupert Brooke (1887 – 1915). Zemřel během první světové války na sepsi na lůžku nemocniční lodi plující ke Gallipoli. Dnes na ostrově můžete navštívit jeho jednoduchý hrob a památník.

- jap - 

Předchozí články z Řecka:
Athos - ženám vstup zakázán 
Eurovíkendy: Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén 
Messénský poloostrov 
Karpathos – opuštěný ráj 
Kavala - vstupní brána k ostrovům Egejského moře 
Mystras - ráj archeologů 

Článek byl zobrazen 4 843 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA