Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gournia – pozůstatky minojského města

Asi 19 km od hlučného a moderního letoviska Agios Nicolaos se rozkládá jedno z nejlépe dochovaných minojských měst na Krétě. Starověká Gournia byla objevena na samém počátku 20. století americkou archeoložkou Harriet Boyd-Hawes. První archeologické práce zde proběhly v roce 1904.

ZÁJEZDY DO ŘECKA NA SVĚTADÍLECH

Gournia je ukázkou toho, že co se může v průběhu věků přihodit dokonce i nejrušnějším komunitám. V minojské době byla totiž vzkvétajícím městem, obydlena byla již před 5 tisíci lety. Bývala rušným obchodním centrem, kde pracovali zruční hrnčíři, tesaři, kovotepci a další řemeslníci, rybáři a tkalci. Tato skutečnost je dokladem podobnosti tehdejší kultury s moderní krétskou společností. Kolem roku 1450 před Kristem však byla Gournia zničena během strašlivého zemětřesení, které postihlo Krétu. Dílo zkázy pak dokonal ohromný požár. 

Město je dnes často nazýváno minojskými Pompejemi, ruiny leží opuštěné na nevelké vyvýšenině s výhledem na nádherný záliv Mirabello. Zbytky původní osady byly pojmenovány podle dobytčích napajedel, které zde byly nalezeny – řecky „gournes“. Byly zde odkryty řemeslnické dílny, dlážděné ulice a také kanalizace. Gournia se dnes rozkládá kolem pozůstatků paláce, který je zhruba desetkrát menší než palác v Knossu. Pravděpodobně byl také mnohem méně důležitý. Díky jeho malým rozměrům a poměrně dobře zachovalým zříceninám si můžete udělat představu, jak asi původně vypadal. 

Na místě najdete spleť uliček, které lemují jednotlivé základy jednoduchých obydlí o jedné místnosti. Oblast připomíná zapadlé postranní uličky nacházející se v kterémkoliv starším krétském městě. Dlažba v uličkách Gournie je stále původní, návštěvníci se tak dnes mohou procházet po stejném chodníku, po jakém chodívali Kréťané v letech 1550 – 1450 před naším letopočtem. Ze stejného období pochází také většina trosek, které jsou rozesety kolem dokola. 

U vstupního schodiště do paláce je vidět kamenná deska s otvorem, kam byla patrně přivazována zvířata před obětováním. Mohla však sloužit také k jinému účelu, třeba jako řeznický špalek. Zdejší domy byly kdysi malé a dvoupatrové. V jejich přízemí bývaly dílny, obchůdky, choval se zde dobytek a skladovaly zásoby. V patře dostupném po vnějším schodišti pak byly obytné místnosti. Tato architektura připomíná způsob výstavby starších vesnic na dnešní Krétě, od pradávných dob se toho tedy příliš nezměnilo.

- jap -

Předchozí články z Řecka
Epidaurus - rodiště Apollonova syna 
Chios - Mastixový ostrov 
Mýkonos - modrobílá pohádka 
Milos - ostrov zamilovaných 
Knossos - Evansovo dědictví 

Článek byl zobrazen 5 379 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA