Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Řecka

I když je Řecko pro Čechy zemí poměrně dosti vzdálenou a nejlépe se tam dostanete letadlem, má i cestování osobním autem své výhody. Můžete tak navštívit místa, kam byste se jinak jen tak snadno nedostali. A že má tento Balkánský stát turistům co nabídnout, o tom snad není třeba ani mluvit.

Při individuálním cestování se nemusíte vázat na žádnou organizovanou skupinu a jste tak více svobodní. Jsou vám přístupné mnohé zajímavé lokality, kde se můžete zdržet, jak dlouho chcete. Řecko je celoročním a velmi oblíbeným cílem turistů z celého světa. Hlavní sezóna probíhá v červenci a srpnu, kdy teploty šplhají přes 38°C a turistická letoviska praskají ve švech. Ideální dobou pro návštěvu Řecka je tak jaro a podzim, kdy je příjemné teplé počasí, málo prší a místní pohostinní lidé na vás mají více času, než v hlavní sezoně. Kromě pevninské části rozkládající se na jihu Balkánu a Peloponéském poloostrově je součástí Řecka ještě také více než 2000 ostrovů a ostrůvků, které tvoří asi pětinu celého území státu.


Foto: Karpathos

Jelikož patří Řecko mezi státy Evropské Unie, postačí vám k jeho návštěvě platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR. Řecko je rovněž součástí Schengenského prostoru, proto zde platí také bezvízový styk. Pokud chcete v zemi strávit méně než 90 dní, nemusíte žádat o povolení k pobytu. Při nenahlášeném pobytu prokazatelně delším než jsou 3 měsíce, však hrozí zadržení, uložení pokuty cca 7.000,- Kč a vypovězení ze země.

U řidičů se pro řízení motorového vozidla vyžaduje platný řidičský a technický průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz již není řeckými orgány vyžadován. Povinností je mít tzv. Zelenou kartu, která je mezinárodním dokladem pro pojištění z odpovědnosti za škodu způsobenou třetí osobě. Pokud motorista Zelenou kartu nemá, musí uzavřít na hranicích krátkodobé pojištění. Automobil by měl mít také viditelné označení CZ. Bez celních dokladů lze kromě osobního automobilu dovézt na dobu do 6 měsíců obytné auto, karavan, přívěs či minibus. Seznam věcí, které máte například v karavanu, není vyžadován, pokud nepřepravujete nějaké zvláštní vybavení. Maximální rozměry obytných vozů jsou: výška 4 metry, šířka 2,5 metru a délka vozidla s přívěsem 18 metrů.


Foto: Atény

Řecko je protkáno rozsáhlou silniční sítí, najdeme zde 29 241 km provinčních silnic, 9210 km hlavních silnic a 1140 km dálnic. Řecko protíná dokonce i jedna z nejmodernějších dálnic Evropy, která vede z Markopoula do Elefsina, severně od Atén. Většina zdejších silnic má zpevněný povrch a jsou v poměrně dobrém stavu. Pravidla silničního provozu jsou shodná s pravidly v České republice, proto by s tím řidiči neměli mít problém. Hlavní silnice jsou značeny řecky a anglicky. Může se však stát, že na vedlejších silnicích chybí značení úplně, proto je dobré se vybavit kvalitní mapou.

Během jízdy je třeba počítat se zvýšenou opatrností, někteří řidiči jezdí naprosto samozřejmě středem silnice, což vás může vylekat a je to přinejmenším nepříjemné. Ve velkých městech a rekreačních zónách je hlavně v letních měsících provoz na komunikacích poměrně hustý. Je tak třeba být opatrný a mít na zřeteli všechny účastníky provozu – není ničím neobvyklým, když se před vámi najednou objeví sotva jedoucí zemědělské stroje, nebo že na vedlejší silnici potkáte stádo přecházejících zvířat. Na některých úsecích dálnic se platí dálniční poplatky, které se pro osobní automobil a jeden úsek v současné době pohybují mezi 2 a 3 EUR. Maximální povolená rychlost je v obydlených oblastech 50 km/h, mimo ně 80 km/h a na dálnicích 120 km/h.

V Řecku se tvrdě trestá jízda pod vlivem alkoholu. Nová pravidla silničního provozu podstatně zvýšila pokuty jak za požití alkoholu, tak i za další přestupky. Hladina alkoholu v krvi řidiče 0,05% a více se posuzuje za kriminální čin a uděluje se vysoká pokuta. U řidičů začátečníků, kteří vlastní řidičský průkaz kratší dobu než jsou 2 roky, služebních řidičů a motocyklistů je limit max. 0,02%. Policie má právo požadovat na řidiči dechový test, na jehož základě může uložit pokutu, odebrat řidičák, nebo řidiče dokonce uvěznit. Během jízdy je rovněž zakázáno používat mobilní telefon bez sady hands-free. Dále je nutné být v autě připoután bezpečnostními pásy a to platí i pro osoby sedící na zadních sedadlech. Draho vás může vyjít také překročení povolené rychlosti, která se tady poměrně hlídá. V Řecku existuje stejně jako u nás bodový systém pokut. Při dosažení 25 bodů je řidiči odebrán řidičský průkaz.

Pro parkování bývají ve větších městech vyhrazeny zóny, které fungují bez omezení. Na těchto místech mohou na krátký čas parkovat také karavany. Je však potřeba si zakoupit parkovací lístek a ten pak vystavit za okno auta. Poplatky za parkování jsou v každém městě odlišné. Jistá omezení očekávejte v hlavním městě Aténách, kvůli silnému znečištění ovzduší a komplikovaným dopravním situacím bývá někdy zakázáno vjíždět do komerčního a historického centra.

Pokud vyrážíte do vzdálenější oblasti, natankujte si raději plnou nádrž a také si ověřte, kde je možné pohonné hmoty zase doplnit. Malá města a vesnice nemají pumpy buď vůbec, nebo s omezenou otevírací dobou. Jen málokde je možnost platit kartou. Zato na dálnicích a hlavních silnicích bývají čerpací stanice otevřeny nonstop. Pokud jste nepřijeli do Řecka vlastním autem, můžete si auto bez problémů pronajmout. Je to poměrně snadná záležitost, stačí vám pouze řidičský průkaz. Počítejte však s poměrně vysokými poplatky (1000 – 3000 Kč za den). Mezi největší autopůjčovny patří Hertz a Avis, které mají pobočky po celé zemi a bývají spolehlivější, účtují si však pevné sazby.

V Řecku se nachází poměrně dost kempů, které jsou většinou na velmi dobré úrovni. Najdeme je převážně na turisticky atraktivních místech, v blízkosti památek, u větších měst a také na pobřeží. Otevřeny jsou většinou od dubna až do října a ceny za ubytování se liší podle sezóny a typu kempu. V okolí měst jako Atény, Delfy, Soluň, Olympus Kyllini, Olympia, Patras, Mystras, Epidaurus, Lefkas a další bývají kempy otevřeny po celý rok.

Hlavní sezónou je označováno období od začátku července do konce srpna. Nejdražší bývají velké plážové kempy, nejlevnější zase kempy ve vnitrozemí. Vybavení kempů je různé, mnoho jich má v areálu tavernu, k ubytování slouží bungalovy či malé chatky, součástí areálu je většinou recepce a obchůdek se základním zbožím, kde se dá dokonce ráno koupit i čerstvé pečivo. Často je možné využívat v kempu ledničku, mrazák, vařiče nebo gril. Sociální zařízení a sprchy bývají společné, ale čisté a uklizené. Mnohé kempy mají k dispozici dokonce i bazén. Jedny z nejlepších kempů co do vybavenosti se nacházejí v oblasti Meteora – www.meteoracamping.gr.

Pro ubytování v kempech nejsou zapotřebí žádné speciální dokumenty, pokud jste však členem klubu AIT nebo FIA můžete získat slevu ve výši 13% z ceny. Slevu získáte taktéž, pokud vlastníte mezinárodní kempinkovou kartu CCI. Orientační ceny za 1 noc se pohybují okolo 3,70 euro za dospělého, 2,25 euro za dítě, 3,10 euro za karavan či obytný přívěs a 2,90 euro za stan. Volné kempování je v Řecku přísně zakázáno a tyto zákazy se dodržují. Nedoporučuje se ani individuální táboření mimo vyhrazené kempy a to hlavně z hlediska bezpečnosti. Bližší informace o řeckých kempech najdete na stránkách www.camping.gr nebo www.sunshine-campings.gr .

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 23 677 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA