Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rethymno, město a přístav na Krétě

Rethymno je hlavním městem stejnojmenného hornatého krétského kraje, rozkládá se na severním pobřeží ostrova, asi 80 km od hlavního města Heraklionu. Je kulturním centrem ostrova a patří k nejkrásnějším městům na Krétě. Kontrastuje v něm historická část s moderní čtvrtí a na návštěvníky tak dýchá jedinečná atmosféra.

Krajina v okolí Rethymna přitahuje návštěvníky svými krásnými dlouhými plážemi, ale také architektonickými a historickými památkami. Město bylo vybudováno na místě starověkého řecko-římského města Rithymno, ale podle dostupných údajů byla oblast osídlena již v minojských dobách. Z tohoto období se však nepodařilo dochovat žádné památky, většina z nich je připomínkou řecko-římské éry, kdy již bylo Rethymno rušným obchodním centrem a přístavem. V 16. století se ocitlo pod nadvládou Benátčanů, rozrostlo se a získalo pověst města umění a vzdělání, což si udrželo do dnešní doby.

Hlavní dominantou města je benátská pevnost Fortetsa z roku 1573, která měla chránit město před nájezdy arabských a tureckých pirátů. Fortetsa však dlouho nevydržela, v roce 1645, ji po 23 dní trvajícím obléhání, Turci nakonec dobyli. Během turecké okupace, která trvala až do roku 1913, se pevnost přeměnila na mešitu a následně na ni byly prováděny jen nejnutnější opravy. Podle dostupných údajů je dnes největší benátskou pevností, jaká kdy byla postavena a dosud se nachází v poměrně dobrém stavu. Uvnitř si můžete prohlédnout pozůstatky administrativních budov, ubikací, nádrží na vodu, ale také kostela sv. Kateřiny a mešity sultána Ibrahima. Pevnost ukrývá i malé divadlo, ve kterém bývají v létě uváděna nejrůznější představení. Z mohutných hradeb se vám naskytne jedinečný výhled na město a pobřeží.

Z benátského období se dochoval ještě přístav, kde můžete pozorovat historické lodě, menší loďky a plavidla zdejších rybářů. Větší lodě a trajekty musí kotvit mimo přístav. Další památkou na benátskou nadvládu je maják stojící zde od 16. století. Samotný přístav se stal místem setkávání, lidé sem k večeru chodí povečeřet, popít a pobavit se s přáteli. Zábava většinou končí až v ranních hodinách. Celé Rethymno je jakýmsi zmenšeným modelem nedaleké Chanie, jen je tady více turistů. Uličky města jsou plné restaurací a kaváren a samozřejmě nechybí ani přeplněné obchůdky s nejrůznějším zbožím.

Mezi další významné stavby z této doby patří také Rimondiho fontána, kterou nechal v roce 1629 postavit benátský guvernér. Chrliče vody mají tvar lví hlavy, emblému Benátek. Zajímavá je taktéž stará budova lóže zvaná „loggia“ pocházející z 16. století, v níž dříve sídlilo archeologické muzeum. To je dnes umístěno v budově bývalého vězení, které najdete naproti vstupu do pevnosti. Muzeum uchovává nálezy z minojského období, jako jsou například pohřební schránky zdobené malbami. Dále je zde k vidění velký počet soch z řecko-římského období. V Rethymnu můžete navštívit ještě Muzeum dějin a Muzeum lidového umění. Město je doslova poseto dalšími významnými architektonickými památkami, najdete zde například pět mešit, čtyři velké kostely, tureckou školu s lázněmi či neoklasicistní budovu prefektury.

Město je výborným výchozím bodem pro výlety do vnitrozemí, k archeologickým centrům Phaistos a Gortis, do Mataly nebo k rokli Samaria. Nedaleko Rethymna najdeme minojské pohřebiště Armeni, kde se razí stříbrné a zlaté mince s hlavou Apolóna nebo Athény. Tato oblast je také proslulým nalezištěm cenných archeologických památek z doby pozdního neolitu. Z 13 odkrytých nalezišť je nejznámější to v jeskyni Gerani.

Na milovníky lenošení na pláži a koupání v moři čekají v okolí Rethymna překrásné dlouhé písečné pláže lemované hotelovými komplexy. Na jih od města se rozkládá známá pláž Preveli, u které se mísí slaná mořská voda se sladkou vodou řeky Megalopotamos. Voda je zde klidná a pláž má pozvolné svažování do moře, její jedinou nevýhodou je však to, že v odpoledních hodinách sem poměrně brzy dopadá stín. Nedaleko pláže můžete za 4 eura navštívit klášter Monti Preveli, který patří mezi nejvýznamnější na ostrově. Uvnitř něj je ukryto muzeum ikon a v areálu stojí ještě kostel. Mezi Plakiasem a Preveli si vyznavači nudismu mohou objevit soukromou pláž, kde nebudou nikým rušeni.

Skvělým výletním místem v okolí Rethymna je také soutěska Kourtaliotis, jejímž dnem protéká stejnojmenná říčka. V údolí Amari je poseto malými vesničkami s kostelíky, které si dodnes udržují své tradice a zvyky. Milovníci pěší turistiky se mohou vydat na výlet do mohutného pohoří Ida, jehož nejvyšší hora Timios Stavros dosahuje výšky 2456 metrů nad mořem a je tak nejvyšším vrcholem Kréty. V těchto horách se ukrývá také řada zajímavých jeskyní, které jistě stojí za návštěvu.

- jap -

Předchozí články z Řecka:
Chalkida, jen krůček od pevniny
Athény - Náměstí Omonoia
Řecká kuchyně
Zastavení v Heraklionu
Delfy

Článek byl zobrazen 7 161 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA