Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Město bohyně Athény

Řecko a historie, to jsou slova, která k sobě neodmyslitelně patří. Staří Řekové nebyli sice zdaleka první významnou civilizací v Evropě, ale vývoj na našem kontinentě bezpochyby na dlouho ovlivnili. Není divu, že i dnešní Řecko je plné památek a míst, kde si minulost podává ruku s přítomností.

K Řecku, jak známo, patří i řada ostrovů a ostrůvku. Jedním z největších a také nejnavštěvovanějších je Rhodos, ležící na dohled od tureckého pobřeží.

Ač jen jeden z ostrovů, je Rhodos malým světem sám o sobě. Je na něm řada zajímavých míst a pozoruhodností. My se teď podíváme do města Lindos, které bývá někdy také nazýváno „zkamenělým snem“. Vždy také bývalo městem odvážných námořníků. Dnes je to v podstatě vesnice s 950 obyvateli, ale dříve patřil Lindos mezi jedno z nejdůležitějších center antického světa. Na samotném Rhodu vždy patřil mezi jedno ze tří správních měst (dalšími dvěma byla Ialyssos a Kamiros). Jeho historie sahá až do 2. tisíciletí př.n.l. a lidé tu během běhu věků postavili řadu budov a zanechali mnoho předmětů, jež jsou stále předmětem rozsáhlých archeologických výzkumů. Našly se tady památky na všechny důležité etapy zdejší historie.

Na úpatí vysoké skály leží zbytky antického městského divadla ze 4. století př.n.l., nahoře nad ním se pak rozkládá akropole s chrámem Athény Lindské ze stejného období, o kousek dál zase najdeme mohutnou křižáckou pevnost. Kromě Řeků bývalo totiž město také centrem Byzantinců, Johanitů čili rytířů Řádu svatého Jana (ti postavili onu pevnost), dále Turků a chvíli i Italů. Dnes tady sice bydlí novodobí Řekové, avšak neustále jsou „okupováni“ turisty z celého světa.

Ty sem lákají nejenom zmíněné památky, ale také nádherný výhled z kopce na město, Lindský záliv a zátoku sv. Pavla, stejně jako průzračně čistý vzduch i voda. Moře tu nabízí ke koupání a slunění dvě krásné písčité páže, samotné město s jasně bílými domky přilepenými ke skále a křivolakými uličkami má také svou atmosféru. V jeho centru stojí byzantský kostel Panagía s hezkou zvonicí, za zmínku stojí také Plateía Elefthería čili Náměstí svobody s mohutným platanem.

Jeden ze sedmi divů starověku, proslulý 33 metrů vysoký rhodský kolos, měl rovněž svůj původ zde. Vytvořil jej totiž lindský sochař Chares, žák Lysippa ze Sykionu.

V minulosti mělo město častokrát namále, ale zdá se, že přízeň bohů mu byla nakloněna. Například v průběhu roku 491 př.n.l. jej obléhal perský generál Datis s velkou armádou a loďstvem. Zoufalí obyvatelé začali strádat nedostatkem vody, ale ve snu viděli bohyni Athénu, která jim do několika dní slíbila déšť. Obyvatelé města proto oznámili Datisovi, že nesešle-li bohyně Athéna déšť do pěti dní, město mu vydají. Hned druhý dne začalo nad lindskou pevností pršet. Když to Peršané spatřili, ukončil jejich vojevůdce Datis obléhání a nejen že uzavřel s Lindem mírovou smlouvu, dokonce nabídl oběti mocné bohyni.

V roce 1610 sice byl Lindos zničen zemětřesením, ale bohatí námořní obchodníci jej opět obnovili. Zdali bohové ve městě příznivě působí i dnes se ostatně můžete přesvědčit sami. Jakmile se sem dostanete, dá se využít k dopravě poměrně frekventovaných autobusových linek, můžete vyrazit pěšky či na oslíkovi nahoru na akropoli, nebo shlédnout město a jeho okolí z moře při výletu na člunu. Jak je v Řecku obvyklé, nechybí ani široké možnosti vyžití při potápění, vodních sportech apod.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 6 754 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA