Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Athos - ženám vstup zakázán

Athos určitě nepatří mezi typická turistická místa. Tento poloostrov se svou Svatou horou má stále svá specifika a pořád jej obestírá jistý závoj tajemna. Jde o malou mnišskou republiku s dlouhou historií, která je sice od dob balkánských válek součástí Řecka, avšak stále má autonomní status.

Athos v jistém smyslu připomíná Tibet – je to špatně přístupné a odlehlé místo v horách, jehož obyvatelé se věnují hlavně duchovnu. Že podobnost není úplně scestná ukazuje i fakt, že zdejší koncentrace mnichů je druhá největší na světě, hned po zmíněném Tibetu. Žije jich tu něco přes dvě tisícovky. Zdejší mniši však samozřejmě nevyznávají buddhismus, ale pravoslaví.

Athos - řecký ostrov

Co by to ale bylo za mnišský stát, když by si sem mohl jezdit kdo chtěl a rušit obyvatele v modlitbách a meditacích. Kdepak. Dostanete se sem pouze lodí a ke vstupu je třeba získat povolení (Diamonitirion), kterých se vydává jen omezené množství (maximálně 10 denně) a navíc platí jen 4 dny. Déle pobýt nemůžete. A aby bylo jasno, o povolení je nutné zažádat raději několik měsíců dopředu.

Athos - řecký ostrov

Ještě je třeba dodat, že všichni řeholníci na Athosu jsou muži. A aby nebyli při své bohulibé činnosti rozptylováni a nenapadaly je nevhodné myšlenky, stejně tak i návštěvníci mohou být pouze muži. Feministkám se to možná líbit nebude, ale je tomu tak již od roku 1045. Zákaz se vztahuje nejen na člověka, ale dokonce i na zvířata. Výjimkou je drůbež, neboť mniši potřebují vejce kvůli bílku, používanému v barvivu na ikony. Evropský parlament sice na Řecko několikrát naléhal, aby tuto podmínku změnilo, avšak Řekové na prastaré tradici nehodlají nic měnit. Ačkoliv, v posledních letech přece jen došlo k jedné změně – ženám byl na Athos povolen vstup, ovšem jen a výhradně do budovy kláštera Zygos, kde je muzeum a jenž je od oficiální hranice Svaté hory vzdálen 40 metrů – tudíž je vlastně už mimo...

Athos - řecký ostrov

Když už se na Athos dostanete, samozřejmě nečekejte žádné „výdobytky“ konzumní civilizace. Pokud se bez nich neobejdete, nejezděte sem. Athos je určen těm, kteří se chtějí toulat pěšky, s batohem na zádech, bez televize, nákupních center, politických debat a bodového systému. Nocleh a jídlo je možno domluvit u mnichů v některém z klášterů, návštěvník ovšem musí dodržovat program kláštera a nenarušovat jeho činnost. Pokud se zeptáte člověka, který má hosty na starosti, možná, že vás i klášterem provede, nebo dokonce ukáže nějakou zázračnou ikonu či relikvii.

Athos - řecký ostrov

Cesta na Athos zkrátka není pro každého. Povolení a vstupní procedury ostatně bezpečně odfiltrují většinu masových turistů-konzumentů. Zůstanou tak jen ti, kteří se sem opravdu chtějí podívat. Ti prvně jmenovaní mohou Svatou horu spatřit alespoň z moře. Při pobytu v některém klasickém letovisku na Chalkidiki je totiž možné projet se okolo mnišského státu výletní lodí. Není to samozřejmě totéž jako pobyt, ale i tak možná budou mít mnozí o čem přemýšlet.

- ham -

Další články z Řecka
Messénský poloostrov
Karpathos – opuštěný ráj 
Kavala - vstupní brána k ostrovům Egejského moře 
Mystras - ráj archeologů 
Metsovo - Řecko nejsou jen pláže 

Článek byl zobrazen 10 004 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA