Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Symi – ochutnejte nejlepší řecký chléb

Nedaleko tureckého pobřeží se z hlubin Egejského moře vynořuje malinkatý řecký ostrůvek Symi, který svého času proslul jako největší producent mořských hub na světě i jako strategické místo během válečných výprav. Je těžké uvěřit, že v dobách největší slávy zde žilo 30 tisíc lidí, tedy ještě více než na sousedním mnohem větším Rhodosu.

Mnozí z obyvatel ostrova bydleli v přepychových domech a těšili se velkému bohatství. Dnes Symi obývá sotva desetina z někdejšího počtu obyvatel, tedy asi dva a půl tisíce stálých obyvatel. Během letní sezóny díky turistům však počet lidí na ostrově značně stoupá. Symi o rozloze 54 kilometrů čtverečních patří mezi Dodekanéské souostroví, je dlouhý 13 a široký 8 kilometrů. Jeho pobřeží je lemováno strmými skalnatými útesy a střídavě písečnými plážemi a romantickými zátokami. Dostat se na takovou pláž je možné často jen lodí. Pokud se vám to tedy podaří, budete si moci užívat soukromí i nádherně průzračné vody. Jestliže chcete navštívit některou z krásných pláží na ostrově, doporučujeme proslulou Agia Marinu. Autem se pak dá dojet k zátoce Pedi nebo Nimborios, kde vás kromě krásného koupání čeká i několik příjemných taveren. 

Symi, Řecko

Vnitrozemí ukrývá malebná údolí, na kterých je nedostatek zeleně. V antických dobách byl sice Symi zalesněn, ale následná stavba lodí byla náročná na zásoby dřeva, proto byl ostrov zcela vykácen. Kvůli tomu se dnes na ostrově neudrží žádná voda, neudělají se zásoby a proto je nutné vodu na Symi dvakrát denně dovážet. Navíc podnebí je suché a horké, Symi patří k nejteplejším řeckým ostrovům. Teploty jsou zde v průměru o několik stupňů vyšší než v okolních oblastech. 

Symi, Řecko

Většina turistů, kteří ostrov navštíví, míří do přístavu Symi – jediného a vlastně tak i hlavního města na ostrově. Symi je město, kde se zachovala původní benátská a turecká architektura. Barevné malé domečky jsou rozprostřeny po okolních kopcích nad přístavem. Všude panuje klid, až máte pocit, že se tady doopravdy zastavil čas. Symi se dělí na přístav Gialos a staré horní město Chóra. V okolí přístavu najdete voňavé obchůdky s kořením, suvenýry i spoustu taveren. Jedinečná je také procházka úzkými klikatými uličkami. Za rohem přístavu jsou u silnice vidět pozůstatky kdysi prosperující výrobny lodí. 

Symi, Řecko

Jestliže si chcete udělat představu o tom, jak bohatý býval ostrov v dávných dobách, vyjděte po 375 schodech, které vedou do starého horního města. Ulice města lemují okázalá sídla, mnohá z nich jsou bohužel již v neopravitelném stavu. Řada z nich byla naštěstí zrekonstruována díky ziskům z turistického ruchu. Dominantou starého města je opevněný chrám Panayia, jež je volně přístupný veřejnosti.

Symi, Řecko

Další malinkaté vesničky jsou roztroušeny po celém ostrově. Pokud se ze Symi vydáte směrem na jih, v zálivu Panormitis narazíte na klášter Moni Taxiarchis Michail Panormitis postavený v 18. století. Během své existence byl několikrát upravován a dodnes jej tak mohou obývat mniši. Ti zde provozují pekárnu, kde se peče údajně nejlepší chleba na celém Dodekanéském souostroví. Kromě chleba si tady můžete koupit i různé další pečivo, výborné jsou například čokoládové taštičky.

Symi, Řecko

Klášter ukrývá malé muzeum a kostel se zajímavou ikonou zobrazující archanděla Michaela, patrona ostrova Symi a všech námořníků. Mnozí z námořníků váží cestu na ostrov jen proto, aby světci poděkovali za bezpečnou plavbu. Navštívit klášter v současnosti můžete, ale vstup je umožněn jen organizovaným skupinám. Většina vyhlídkových lodí přiváží návštěvníky nejdříve právě ke klášteru a některé z trajektů zastavují u skupinky zdejších domků. Pravidelné trajektové linky vyplouvají na Symi několikrát denně z rhodského přístavu Mandraki. Cesta trvá asi hodinu a padesát minut. 

- jap -

Předchozí články z Řecka
Spetses - cíl bohatých Athéňanů 
Gournia - pozůstatky minojského města 
Epidaurus - rodiště Apollonova syna 
Chios - Mastixový ostrov 
Mýkonos - modrobílá pohádka 

Článek byl zobrazen 6 818 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA