Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chania - informace o letovisku na ostrově Kréta

Chania je překrásné a romantické hlavní město stejnojmenného kraje, které bylo až do roku 1971 hlavním městem celého ostrova Kréta. Dnes zde žije kolem 66 tisíc obyvatel a Chania je tak po Heraklionu druhým největším městem ostrova. Kréťané Chanii nazývají „Kráskou západu“, protože její krásná architektura a historická atmosféra nemá na ostrově obdoby. Město se rozkládá na severním pobřeží Kréty a je omýváno vodami Krétského moře. Ve střední a jižní části kraje Chania se tyčí pohoří Lefka Ori s nejvyšší horou Pachnes vysokou 2453 metrů nad mořem. Západně od města se rozkládají 3 poloostrovy Gramvousa, Rodopou a Akrotiri.

Původně zde stávalo antické městečko Kydonia, které založil vnuk krále Minose - Kydon a pojmenoval ho po sobě. Ve 13. století zde byla Benátčany vystavěna osada La Canea. V roce 1645 došlo k dobytí města Turky a to se stalo hlavním městem Kréty, ve kterém sídlil paša. Turecká okupace skončila až v roce 1897, ale statut hlavního města si Chania držela až do roku 1971. Hlavním městem ostrova se následně stal Heraklion, který je od Chanie vzdálen asi 130 km.

Za 2. světové války prošla Chania velmi bouřlivým a dramatickým vývojem, utrpěla značné ztráty na obyvatelstvu i památkách.  Svůj historický ráz si ale naštěstí dokázala uchovat až dodnes, proto se zde snoubí starověk se současností. Staré město je obehnáno 3 km dlouhými hradbami z 16. století a najdeme zde i části zrekonstruované benátské pevnosti Schiavo. Tyto a mnohé další památky jsou soustředěny na malém kopci zvaném Kastelli, jež je nejstarší obydlenou částí města. Jsou zde umístěna i sochařská díla začleněná do domovních průčelí.

V centru Chanie se tyčí ortodoxní katedrála, katolický kostel s Muzeem lidového umění, kde je k vidění sbírka sbírkami ručně tkaných prací a rukodělného nábytku. V Archeologickém muzeu jsou pak ukryty sbírky ze všech krétských epoch. Nachází se zde řada památek z doby Minojské, Římské, Arabské, Benátské i Turecké. Na vrcholku Kastelli kdysi stával jeden z pěti starokrétských paláců. Mezi významné městské památky řadíme také gotický chrám sv. Františka, Benátský přístav La Laterna s janičářskou mešitou z roku 1645 a benátskými zbrojnicemi z roku 1600 či budova tržnice z roku 1911. V Námořním muzeu nacházejícím se na úpatí bývalé pevnosti Ferkas je možné obdivovat sbírku lodí z 19. a 20. století. Během procházek starými úzkými uličkami s tureckými domy můžete narazit také na mešitu, jejíž prohlídku byste neměli vynechat. Po procházce městem si můžeme odpočinout v městském parku s minizoo.

Kromě milovníků historie si v Chanii přijdou na své i nadšenci do nakupování, na každém kroku narazíte na obchody a obchůdky se suvenýry a typickými krétskými výrobky z domácích dílen. Tradiční řeckou kuchyni můžete ochutnat v některé z místních skvělých taveren a restaurací. O večerní zábavu se postará množství diskoték, nočních klubů a barů, kde můžete tančit, nebo jen tak posedět u skleničky dobrého vína či ouza.

Pokud si v Chanii půjčíte auto nebo motorku, můžete se vydat za poznáním jejího okolí. V okolí Chanie se totiž rozkládá několik oblíbených letovisek, která jsou vyhlášená svými dlouhými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Obklopují je olivové háje, zelené zahrady a jejich centra žijí čilým turistickým ruchem. Skvělým výletem je také návštěva řeckého národního parku Samaria se soutěskou nebo krétský ostrov Gavdos.

 

Kontextová reklama.

  • Řecko - letovisko SIVOTA - ideální klidná dovolená

    Překrásná příroda, fantastické pláže a čisté moře - to je letovisko SIVOTA na západním pobřeží Řecka. Ceny od 6 790 Kč za osobu včetně ubytování a dopravy autobusem a trajektem.
  • KORFU nebo ALBÁNIE - dovolená u moře s AGL travel

    Bohatá nabídka zájezdů, včetně last minute, na ostrov Korfu. Pobyty u moře za lákavé ceny. Český delegát a široká nabídka výletů. Možnost kombinace pobytu na Korfu a v Albánii. Poznejte nová místa.
  • ŘECKO 2019 – VAŠE DOVOLENÁ S CK TRAVEL 2002

    Slevy LAST MINUTE! Využijte jedinečnou nabídku přistýlek již od 2.990 Kč! Ceny pro dospělého od 6.990 Kč! Cestujte výhodně nejen do Řecka! Letecky z Brna a Prahy, pobyty na 7, 10 i 11 nocí. Široká nabídka: studia, apartmány, hotely 3* až 5*, all inclusive!

Chania - krétské Benátky

Chania - krétské Benátky

Na západním pobřeží Kréty se rozkládá Chania, která je považována za jedno z nejkrásnějších měst ostrova. Ne nadarmo bývá město místními obyvateli nazýváno „Kráskou západu“ nebo „Krétskými Benátkami“. Toto přirovnání je více než výstižné a svědčí o jedinečnosti Chanie.

celý článek

 

Krajina splněných přání – oblast Chanie, Kréta

Krajina splněných přání – oblast Chanie, Kréta

Kraj Chania patří k nejkrásnějším, nejzelenějším a nejúrodnějším oblastem Kréty. Tato oblast je známá především svojí překrásnou přírodou - 75 % předních přírodních rezervací Kréty se nalézá právě zde a většina chráněných živočichů i rostlin rovněž.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Řecku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Řecku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Na Řecko.Světadíly.cz najdete komplexní informace o Řecku. Najdete zde články, recenze, rady a tipy na cesty, zájezdy do Řecka - pobytové i poznávací, dále fotografie a diskuse. Řecko a řecké ostrovy jsou oblíbenou destinací turistů z celéo světa.


Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA